Мечките против импровизираните волци во сè постарата Јапонија

Импровизиран робот волк во Јапонија / Фото: ViralPress / Viral Press / Profimedia

Со блескави црвени очи и застрашувачки завивања, животните се стаписуваат пред глетката на овој ѕвер. Но, ова не е ниту обичен волк, ниту пак вистински.

Првично дизајниран да ги држи дивите животни подалеку од фармите, властите во Јапонија сега го користат овој механички волк за да ги спречат мечките да влегуваат во урбаните области и да ги напаѓаат луѓето, пренесува Би-Би-Си.

Робот волкот првпат бил користен во градот Такикава во есента 2020 година, според Мотохиро Мијасака, претседател на неговиот производител, Волф Камуј. Оттогаш, се повеќе локални самоуправи го нарачуваат ваквиот робот.

Фото Волф Камуј

Бројот на напади на мечки во Јапонија се зголемува со алармантна брзина, велат властите.

Експертите велат дека главната причина е што луѓето, особено младите, ги напуштаат руралните земјоделски села. Многу од нив мигрирале во големите градови, празнејќи села или градови кои веќе се намалувале поради стареењето на населението.

„Се повеќе и повеќе, руралните обработливи површини во подножјето кои некогаш служеа како тампон зони меѓу мечките и луѓето исчезнуваат“, рече Шинсуке Коике, професор на Универзитетот за земјоделство и технологија во Токио, чии истражувачки центри се на мечките, биодиверзитетот и шумските екосистеми.

Како резултат на тоа, младите мечки во текот на децениите се преселиле во незаштитените шуми, живеејќи поблиску до градовите, навикнувајќи се на силни светла и гласни звуци и помалку се плашеле од луѓето. Тие почнале да талкаат во станбени области бидејќи нивното живеалиште се проширило од планините во рамничарските предели поблиску до човечката популација. Жестоките кафеави мечки се наоѓаат во најсеверниот регион на Хокаидо. Во текот на изминатите шест децении, имало повеќе од 150 напади на мечки во Хокаидо. Најмалку четири лица загинаа, а 10 беа повредени во 2021 година – една од најсмртоносните години во историјата.

Повеќе на темава: Во Јапонија масовно умираат кафеави мечиња поради недостиг на лосос

Азиските црни мечки ги населуваат останатите делови на Јапонија. Тие можат да се препознаваат по белегот на нивните гради и се помалку агресивни, но не и помалку опасни. Популацијата на мечки во Јапонија исто така се зголемува во време кога јапонската човечка популација старее и се намалува. Владините податоци проценуваат дека има околу 12.000 кафеави мечки во регионот Хокаидо, додека некои експерти велат дека популацијата на азиските црни мечки е околу 10.000.

Кафеава мечка во Јапонија / Фото EPA/KIMIMASA MAYAMA

Гледањата и инцидентите на мечките обично се случуваат околу април кога се будат од хибернација во потрага по храна, а потоа повторно во септември и октомври кога јадат за да складираат маснотии за зимските месеци. Сепак, фаталните напади се ретки.

„Но, статистички, ако се зголеми бројот на напади и повреди, веројатно ќе се зголемат и шансите за смрт на луѓе“, рече Коике.

Ситуацијата се влошила поради намалените приноси на желади – најголемиот извор на храна за мечките – делумно поради климатските промени. Есента со исклучителна жетва може да биде лоша следната година, а лошата година може да се влоши кога интензивните бури – почести сега поради климатските промени – ги уништуваат посевите.

Глобалното затоплување може да влијае и на дабовите дрвја на други начини. Студија од 2015 година покажала дека потоплото време може да доведе до помали култури на желади со нарушување на опрашувањето. Дабовите дрвја обично цветаат во исто време, што овозможува поуспешно вкрстено опрашување.

Но, потоплите пролетни сезони – резултат на глобалното затоплување – го продолжуваат периодот на цветање и предизвикуваат дабовите дрвја да цветаат на помалку синхронизиран начин. Тоа може да ја намали жетвата на желади во есен за околу 20%, според Тим Спаркс, професор на Универзитетот Ковентри и еден од авторите на студијата. Повеќе лоша жетва може да испрати уште повеќе мечки во дворовите на луѓето во потрага по храна.

„Она што треба да размислиме да го направиме сега е како да ги вратиме мечките во планините“, рече г-дин Коике.

Но, нема јасно решение. Главниот проблем, според Цутому Мано, истражувачки биолог во Истражувачката организација Хокаидо, кој зборуваше за локалните медиуми, е тоа што многу малку службеници имаат знаење за управување со дивиот свет, а владините министерства не се координираат добро за да се справат со ова прашање.

Освен што ги учат луѓето како да реагираат за време на средбите со мечки и се потпираат на сè помалиот број ловци кои стареат, властите не знаат како најдобро да се справат со ситуацијата, рече Коике.

Пред намалувањето на руралните заедници и навлажнета жетва на желади, многу напади во минатото се случиле кога луѓето навлегувале длабоко во дивината на територијата на мечките. Но, тоа сега се сврти наопаку, мечките се оние кои одат во областите каде живеат луѓето.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот