8 C
Скопје

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Германија е искрена во врска со ЕУ перспективата на сите земји од Западен Балкан и дека затоа е важно, со поддршка интензивно да се продолжи по тој пат врз база на реформите, соопшти германското министерство за надворешни работи.

Германското МНР потсетува дека на европскиот пат од 2014 година постои и дополнителен формат „Берлински процес“, чија цел е приближување на Западен Балкан и ЕУ.

„Притоа станува збор за многу конкретни, практични чекори како што се основање на Регионална мрежа или создавање Единствен регионален пазар. Германската влада ова лето ќе биде домаќин на „Берлинскиот процес“ и се надева дека во Берлин ќе се одржи самит со лично присуство на лидерите од земјите учеснички“, додава министерството.

Прочитајте и...  Силен земјотрес во западна Индонезија

„Ветувањето на Германија, нашето ветување стои: Иднината на земјите од Западен Балкан е во Европската унија. Германија е и ќе остане близок партнер на сите земји од Западен Балкан, вклучувајќи го и „Берлинскиот процес“. За тоа, како и за многу други важни теми ќе стане збор во разговорите на министерот Хајко Мас и државниот секретар Михаел Рот во наредните две седмици“, стои во соопштението.

Се потсетува дека и паралелно со тие разгвори, почнува и посетата на Западен Балкан на специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина Мирослав Лајчак.

„Пред само неколку денови, американскиот Стејт департмент ја подвлече поддршката на САД за дијалогот под водствот на ЕУ, чија цел е нормализација и сеопфатен договор за взаемно признавање. Изборот на Џо Бајден за претседател на САД исто така пружа шанса за трансатлантски и одличен настап на Западен Балкан во корист на помирувањето, демократијата и економскиот развој. Во тоа светло, новата американска администрација со право од Европа и Германија очекува да преземат поголема одговорност во своето непосредно соседство“, се наведува во соопштението од германското МНР.

Прочитајте и...  ЕМА ќе се изјасни за вакцината против ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“

Извор: Бета

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар