Маркез му донесе титула и на својот тим! (ВИДЕО)

Светскиот шампион Маркез повторно доминираше сезонава во Мото ГП класата во мотоциклизам, денеска триумфираше на патеката Мотеги беше најдобар на трката за Големата награда на Јапонија и воедно ја донесе титулата на Репсол Хонда кај конструкторите.

Маркез кој уште на претходната трка во Тајланд си ја обезбеди шестата титула светски првак во Мото ГП, беше доминантен и во Јапонија.

Тргна од пол-позицијата, и до крај не виде никого пред себе, туку водеше од првиот до последниот круг.

Прочитајте и...  БИБЛ нуди две места за македонски екипи

Само во првиот круг, привремено Французинот Фабио Квартараро го презеде водството, но тоа беше кратко. На подиумот се најде и Андреа Довициозо како третопласиран.

Со оваа победа број 54 во кралската класа, Маркез се израмнисо легендата Мик Дуан, а на екипата на Хонда ѝ ја обезбеди новата титула.

Прочитај повеќе

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат

Вардарци се тестираа, Шкупи и Струга одбија да се тестираат на коронавирус

Слободен печат

Пресврт, Игало останува во Јунајтед

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

БИБЛ нуди две места за македонски екипи

Слободен печат

Барселона и Сити се договорија, ги заменија дефанзивците

Слободен печат

Ин Мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Слободен печат

Хамилтон лут на своите колеги возачи: Сите молчат пред неправдата (ФОТО)

Слободен печат

Македонија ЃП ги прекина тренинзите по позитивните случаи на корона во македонскиот фудбал

Слободен печат

Пред точно една година Вардар направи историски пресврт против Барселона и го трасира патот до втората европска титула (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат