Макрон ќе формира воена вселенска команда

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во саботата, во пресрет на свечената парада за националниот празник на 14-ти јули, најави формирање воена команда за Вселента .

„Со цел да се обеззбеди развој и зајакнување на нашиот вселенски потенцијал, во септември во рамките на воено-воздухопловните сили ќе биде формирана голема вселенска команда, којашто со текот на времето ќе стане воена и вселенска команда“, изјави Макрон во говорот пренесуван од страна на Елисејската палата.

Францускиот претедател зборуваше во седиштето на Министерството за одбрана на традиционалниот прием за воената заедница пред свечената парада која ќе се одржи денеска на Елисејските полиња во Париз по повод националниот празник Денот на падот на Бастилја.

Макрон уште минатата година изјавуваше дека Вселената е навистина важна за националната безбедност.

Прочитајте и...  Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

„Ќе ги засилиме нашите извидувања на вселенската ситуација, подобро ќе ги штитиме нашите сателити, вклучително и на активен начин“, додаде Макрон.

Во септември 2018 година, француската министерка за одбрана Флоранс Парли изјави дека смета оти е неопходно зголемувањето на инвестициите во воената космичка индустрија, со цел да се спречата конфронтациите во пространството околу Земјата.

Законот за француската воена програма (LPM) од 2019 до 2025 година, предвидува 3,6 милијарди евра за вселенската одбранбена програма, односно зголемување до 2 отсто од бруто домашниот производ (БДП).

Шпионирањето, попречувањата, кибернетичките напади, антисателитското оружје…, космосот кој е неопходен за воени операции, стана поле на судир меѓу нациите и оттаму и Франција е принудена да ги зајакне своите вселенски капацитети, пишува агенцијата AFP. Најголемите светски сили во Вселенета, САД, Кина и Русија, веќе со години се ангажирани во трката за доминација во космосот.

Прочитајте и...  Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп минатата година, исто така, најави план за создавање нови „вселенски сили“ како шест род на американската војска до 2020 година.

НАТО годинава ќе настојува да ја прогласи Вселената како подрачје на војување, пренесе во јуни агенцијата Reuters цитирајќи четворица дипломати, делумно и за да му се покаже на американскиот претседател Доналд Трамп дека Алијансата се прилагодува на новите закани, откако тој го потпиша планот за формирање нов род во американската армија – вселенските сили. Со одлуката којашто би требало да биде донесена на самитот на челниците на земјите членки од 3-ти до 4-ти декември во Лондон, на кој ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп, би треабло да се признае дека битките повеќе не мора да се водат само на копно, во воздух и на вода, како и во компјутерскиот простор, туку и во космосот.

Прочитајте и...  Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат