Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски ќе настапи во Истанбул по бодови за олимписка норма

фото: facebook/Дарко Костовски

Како што известуваат од неговиот тим, в недела (5 февруари) во Истанбул, Турција, ќе се бори најдобриот македонски таеквондист, Дејан Георгиевски.

Нашиот натпреварувач ќе учествува на еден од најсилните светски турнири во олимписко таеквондо, Президент куп 2023.

Ова е важен турнир за обезбедување олимписка норма во една пеколна конкуренција од олимписки и светски медалисти.

Како што е веќе познато, Георгиевски има за цел да биде дел од следните Летни олимписки игри во Париз 2024 и атакува на златото.

Потсетување дека во декември минатата година Георгиевски освои бронзен медал на Светското таеквондо Гранд при финале во Ријад, Саудиска Арабија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот