Македонскиот репрезентативец Ѓоргиев со трофејот во Суперкупот на Бугарија

Во финалето Хебар Пазарџик со 3:1 триумфираше над Нефтохимик/Фото: НВЛ/ Start-photo.bg/bvf.bg

Македонскиот одбојкарски репрезентативец Ѓорѓи Ѓоргиев се закити со првата титула во дресот на својот нов клуб, Хебар од Бугарија.

Во Суперкупот на Бугарија шампионот Хебар триумфираше со резултат 3:1 во сетови 16:25, 25:21, 25:21 и 25:18 над освојувачот во Купот на таа земја, Нефтохимик 2010 од Бургас.

Ова е втор трофеј за Хебар, откако тимот успеа да ја освои титулата во 2019 година.

Италијанецот Јакопо Масари, кој имаше 18 поени, беше прогласен за најкорисен играч, МВП на натпреварот.

– Исклучително сум задоволен од денешната победа и овој прв куп оваа сезона. Среќен сум за моите соиграчи, за тренерите, за сите наши навивачи во Пазарџик. Сега одиме напред и кон нови цели – рече Масари.

Видео на денот