Мајден и Маркова Нога ќе бидат двата нови гранични премини кон Грција – Слободен печат
ВестиМакедонија

Мајден и Маркова Нога ќе бидат двата нови гранични премини кон Грција

Како што посочува владината прес-служба, Спогодбата е склучена на 2 април 2019 година во Скопје, врз основа на Преспанскиот договор.

Владата на седница денеска ги усвои предлог-законите за ратификација на Спогодбата меѓу Република Северна Македонија и Република Грција за отворање нов граничен премин меѓу двете земји кој ќе ги поврзува Мајден од македонска и Промахoи од грчка страна.

Како што посочува владината прес-служба, Спогодбата е склучена на 2 април 2019 година во Скопје, врз основа на Преспанскиот договор. Во неа се предвидува двете држави на сопствената територија да ја изградат, реконструираат и надградат соодветната патна мрежа, како и сета останата инфраструктура потребна за функционирањето на граничниот премин.

Со таа цел е и усвоениот предлог-закон за ратификација на Спогодбата меѓу Република Северна Македонија и Република Грција за отворање граничен премин во регионот на Преспанското Езеро и патиштата коишто ги поврзуваат Маркова Нога од македонска страна и Лемос на територијата на Грција.

Граничниот премин ќе овозможи поголемо поврзување и полесна комуникација на населението од овој пограничен регион.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close