Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на „ASC“ најпрестижната награда во кинематографијата

Најважната награда што може да ја посака еден кинематографер е оваа, вели Самир Љума кој заедно со Фејми Даут се добитници на 34 доделување на „ASC“ наградите за најдобра кинематографија за Документарен филм.

Фејми Даут, Тод Филипс, Самир Љума и кинематографот од „Џокер“

Наградата на кинематограферите од „Медена земја“, нашите Самир Љума и Фејми Даут им ја додели режисерот и продуцент на „Џокер“ Тод Филипс. Тој во својата најава покрај другото како што пренесува Dedline.com рече дека ова е златно време на документарниот филм (golden age for documentaries).

Најпрестижната награда што може да се додели во светот на кинематографијата е токму „ASC Award“ награда, којашто ја доделува Американската асоцијација на кинематографери (ASC).

34th Annual ASC Awards – Documentary Award/Fejmi Daut and Samir Ljuma for Honeyland

The inaugural ASC Documentary Award winner: Fejmi Daut and Samir Ljuma for Honeyland. The award was presented by director Todd Phillips..This was the first ASC Award nomination and win for both the filmmakers. For their work on Honeyland, Daut and Ljuma won the Cinematography Award at the 2019 Sundance Film Festival. Honeyland has also been nominated in the Best Documentary Feature and Best International Feature Film categories of the 2020 Academy Awards. #ASCAwards

Publiée par American Cinematographer sur Samedi 25 janvier 2020

Ова е интервјуто со Самир Љума и Фејми Даут после побивањето на наградата:

Прочитајте и...  Велјановски: На граѓаните им е преку глава од лажење, потребни се политичари кои нудат реални проекти кои ќе ги реализираат

„Медена земја“ има добиено повеќе од 15 награди на престижни фестивали ширум светот.

Тука секако се трите награди од „Санденс“ фестивалот, а „Медена земја“ пред неколку дена ја освои наградата за „Најдобар документарец“ на Националното друштво на филмски критичари и на Друштвото на филмски критичари во Њујорк, а Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата „Филмско око“ за исклучителни достигнувања во кинематографијата.

После „Пред дождот“ повторно еден македонски филм влезе во номинациите за Оскар, но овој пат тоа е историски успех зашто „Медена земја“ е номинирана во две категории. Македонскиот филм „Медена земја“ е номиниран за награда Оскар во категориите: „Најдобар документарен филм“ и „Најдобар интернационален долгометражен филм“.

Церемонија на Деведесет и второто доделувањето на Оскарите ќе се одржи на 9 февруари во Холивуд во театарот Долби.

Прочитајте и...  Втор напад на клиника за рехабилитација за еден месец во Мексико, 24 мртви и 3 тешко повредени

Прочитај повеќе

Во Италија само во мај без работа останале 84 илјади работници

Слободен печат

Чулев: Бескомпромисна борба против изборни нерегуларности

Слободен печат

Ситуацијата во Србија се влошува: Нови 359 случаи на коронавирус, шест лица починаа

Слободен печат

Угостителските објекти кои организираат свадби се закануваат со протест ако не се усвојат препораките за нивно отворање

Слободен печат

Најбогатиот човек во светот „тежи“ 171 милијарда долари

Слободен печат

ЕК се надева дека одлуката за дистрибуција на Ремдесивир ќе биде објавена до крајот на неделава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Меѓународна истрага за маски со лажни сертификати од Ковид-19 кои завршиле во македонските болници

Слободен печат

Над 90 луѓе починаа во Етиопија во немири поради убиството на пејачот Хачалу Хундеса

Слободен печат

Јавноста отрпна на „бомбите“, партиите ги обожаваат, ама само „подобните“

„Зенит интернешнл продуктс” со нова инвестиција ќе го зголеми бројот на вработени

Слободен печат

Николовски: Нови 200 милиони евра годишна поддршка за земјоделството

Слободен печат

Џамиите во Кичево ќе бидат отворени само за петочна молитва

Слободен печат