Лудогорец и Легија со интерес за поранешниот македонски селектор Ангеловски

игор ангеловски мрме
Македонскиот екс селектор Игор Ангеловски/Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Игор Ангеловски направи вистински „бум“ со Македонија во квалификациите за ЕП, првпат во историјата ја однесе оваа репрезентација на големо натпреварување, а таму не се посрамотивме иако не освоивме ниту еден бод.

По шест години на чело на Македонија, Ангеловски си замина по Европското првенство, а сега по половина година би можел да ја продолжи селекторската работа во соседна Бугарија.

Како што пишуваат бугарските медиуми, Ангеловски е кандидат број еден за нов тренер на Лудогорец. Клубот од Разград неодамна му врачи отказ на Валдас Дамбраускас и привремено го води Станислав Генчев, додека не се најде нов шеф на стручниот штаб.

Ангеловски излезе како кандидат број еден, но има Лудогорец и ривал во борбата за неговиот потпис.

Полјаците пишуваат и дека името на нашиот стратег се споменува како опција за нов тренер на Легија. Тимот од Варшава има лош старт на сезоната, моментно претпоследна е на табелата со шест последователни порази и итно треба некој кој ќе ја врати екипата на победничките патеки додека не биде доцна.

Ништо од Ангеловски, нов тренер на Хајдук е Литванецот Дамбраускас

Видео на денот