7 C
Скопје

Лари Кинг пред олтарот застана осум пати со седум жени, една од нив ја запросил во болничка соба

Легендарниот американски водител Лари Кинг, кој почина денес од последици на коронавирусот, за време на неговата блескава кариера, направи повеќе од 50.000 интервјуа со светски познати имиња, а покрај успешната кариера, водеше и интересен приватен живот.

Кинг пред олтарот застана осумпати со седум жени.

Со својата средношколска љубов Фреда Милер се оженил во 1952 година кога имал 19 години. Нивната љубов не траела долго поради негодувањата на нејзиното семејство. Тие инсистирале нивниот брак да биде поништен и Лари и Фреда се развеле само една година откако се венчале.

Лари Кинг со Џули Александер/Profimedia

По Фреда, Лари бил кратко оженет со Анет Кеј, која во ноември 1961 година го родила Лери Jуниор, првиот син на Кинг. Својот син Лери Кинг го запознал кога тој имал околу 30 години.

Прочитајте и...  Квас за спас

Истата година кога се родил неговиот син, Лери се оженил со својата трета сопруга, зајачицата на Плејбој, Алена Акинс. Церемонијата се одржала во еден од популарните клубови на Плејбој, а славниот водител го посвоил и синот на Алена, Енди, во 1961 година. Само една година подоцна, тие се развеле.

Со својата четврта сопруга Мери Франкос Стуфин, Кинг се оженил во 1963 година, а по разводот со неа повторно се оженил со Алена Акинс. Со неа го добил своето второ дете, ќерката Чаија. По втор пат се развеле во 1972 година.

Лари Кинг и Шон Саутвик/ Profimedia

Лери по петти пат запловил во брачните води во 1976 година со професорката по математика Шерон Лепор, со која бил во брак до 1983 година, а шест години подоцна ја запознал и претприемачката Џули Александер. Клекнал пред неа на првиот состанок, а се венчале по два месеци врска, во октомври 1989 година. Иако се разведоа по само една година, тоа не значеше дека Лари ја изгубил вербата во љубовта.

Прочитајте и...  Кина станува најголема поморска сила: Изгради огромна флота, а веќе има и прва цел

Со актерката Деана Лунд се свршил во 1995 година по неколку недели врска, но никогаш не се венчале.

Лари Кинг и Шон Саутвик/ Profimedia

По седми пат Кинг се ожени во 1997 година со Шон Саутвик. Со актерката, пејачка и ТВ-презентерка се венчал во неговата болничка соба во Лос Анџелес, каде што бил поради операција на срцето. Парот доби две деца, Ченс и Кенон, а Кинг го посвоил и синот на Шон, Дени.

На 10-годишнината од бракот Кинг се пошегува на своја сметка и рече дека Шон е единствената жена со која издржал до двоцифрен број.

Пред две години поднесоа барање за развод, но останаа во коректни односи.

Поврзани вести

ФОТО | Цената на сите детали кои Меган ги носеше на интервјуто на деценијата: Еден е посебно драгоцен, а со тој ѝ одаде почит на починатата принцеза Дијана

Слободен печат

Снежана Василевска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со неодоливиот германски колач Комисброт

СП.

Не постои пооригинална честитка за 8 Март: Најубавите цитати за жените што ги смислиле големите писатели

Слободен печат

Многу изненадувања за 8 Март со myWorld

СП.

Објавена листата со пејачи кои ќе настапат на доделувањето на Греми наградите

Слободен печат

ФОТО | „Ова е сатанизам“: Северина ги вознемири верниците – Цел викенд враќаше на навредливи коментари

В.Т.

Остави Коментар