Курти веќе одлучил да се формира Заедницата на српски општини, вели поранешниот лидер на Самоопределување

Фото: ТВ Дукаѓини / Косово

Поранешниот претседател на партијата на Албин Курти, движењето Самоопределување, Висар Имери, кој сега настапува како политички аналитичар, вечерва изјави дека премиерот на Косово веќе одлучил дека ќе се формира Заедницата на општини со српско мнозинство (ЗСО) и дека шесте услови кои Курти ги постави за формирање на ЗСО, го говорат токму тоа.

Имери оцени дека тоа е „единствениот пат кој го води Косово напред, а на Курти тоа му е јасно“.

„Курти сфати дека нема друг излез освен да се создаде Заедницата. Надежта на сите нас е дека тоа ќе го отвори патот за завршување на дијалогот меѓу Косово и Србија. Исто така, се надеваме дека овој заклучок од дијалогот ќе биде корисен за Република Косово“, изјави Имери за ТВ „Дукаѓини“.

Претходно, директорот на косовскиот Институт за европски политики, Демуш Шаша, денеска оцени дека шесте услови за формирање на Заедницата на општини со српско мнозинство (ЗСО), кои ги претстави премиерот Курти, се „импровизација и актуелна политичка сензација“.

„Начинот на кој постапи премиерот со вметнување на овие шест состојби од небо во политичкиот циркус, само ги продлабочи поделбите меѓу партиите по ова прашање“, напиша Шаша на Фејсбук. Тој додаде дека има две работи кои оставаат „лош вкус“ за начинот на кој се претставени шесте услови.

Според него, премиерот ги претставил условите во контекст на актуелната пресметка со опозицијата, а не како производ на сериозен политички процес насочен кон претворање на политичките принципи во државна политика. Шаша вели и дека Курти треба да ги информира опозициските лидери и да започне доверлив дијалог за размена на мислења.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот