Куркумата е сериозен противник на дијабетесот

Над 13 милиони луѓе во светот се погодени од дијабетес. Дијабетесот од тип 1 се
случува кога панкреасот не произведува доволно инсулин, а дијабетес од тип 2 кога клетките на телото не успеваат да одговорат на инсулин, па така и двата придонесуваат за висок шеќер во крвта.

Куркуминот е природно антидијабетско средство. Неговите антиоксидативни и антивоспалителни моќи помагаат во третманот на дијабетес и други состојби кои настануваат како компликација при состојба на дијабетес.

Студија направена на животни покажува дека куркуминот е ефикасен агенс за намалување на шеќерот во крвта, а притоа може да ги подобри крвните липиди кај дијабетичарите. Куркуминот, исто така, ја спречува отпорноста на инсулин.

Студиите покажуваат дека додатокот од куркумин за 9 месеци го преобраќа
развојот на дијабетес кај предијабетичното население.

Прочитајте и...  Ги освои сите главни награди, но успеа да го освои и светот без голотија - Били Ајлиш објавува документарец за својот живот (ВИДЕО)

Внесете куркумин во вашата исхрана уште денес. Подобро е да се спречи отколку да се лечи!

Прочитај повеќе

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат