24.8 C
Скопје

Куркумата е сериозен противник на дијабетесот

Над 13 милиони луѓе во светот се погодени од дијабетес. Дијабетесот од тип 1 се
случува кога панкреасот не произведува доволно инсулин, а дијабетес од тип 2 кога клетките на телото не успеваат да одговорат на инсулин, па така и двата придонесуваат за висок шеќер во крвта.

Куркуминот е природно антидијабетско средство. Неговите антиоксидативни и антивоспалителни моќи помагаат во третманот на дијабетес и други состојби кои настануваат како компликација при состојба на дијабетес.

Студија направена на животни покажува дека куркуминот е ефикасен агенс за намалување на шеќерот во крвта, а притоа може да ги подобри крвните липиди кај дијабетичарите. Куркуминот, исто така, ја спречува отпорноста на инсулин.

Студиите покажуваат дека додатокот од куркумин за 9 месеци го преобраќа
развојот на дијабетес кај предијабетичното население.

Внесете куркумин во вашата исхрана уште денес. Подобро е да се спречи отколку да се лечи!

Поврзани вести

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

ФОТО | Вистинско уживање! Се кандисавме за Охрид, бендисавме и топло препорачуваме: Кај Маја и Душица на домашни специјалитети од кои ќе ви се отворат сите чакри

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар