22 C
Скопје

Tag : куркума

Здравје Магазин Магазин слајдер

Три зачини кои ги чистат белите дробови на пушачите

Слободен печат
Истражувањата покажаа дека конзумирањето на одредени видови храна и пијалаци му помагаат на организмот да се ослободи од штетните материи, а три зачини се одлични...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Благотворни зачини: Комбинацијата од куркума и црн пипер позитивно влијае на здравјето

Слободен печат
Со додавање зачини го подобруваме вкусот на храната и ја правиме поздрава, поразлична и поинтересна. Затоа тие се неразделив дел од бил кој оброк. Зачините...
Жена Магазин Магазин слајдер

„Златното млеко“, помош за жените во менопауза

Слободен печат
Во периодот на менопауза не смеете да си дозволите да дехидрирате, во спротивно може да се појават проблеми како висок крвен притисок и холестерол, но...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Вистината за куркумата: Дали овој магичен зачин навистина лекува и може секој да го консумира?

Слободен Печат
Дали куркумата навистина е суперхрана или суперзачин како што тврдат многумина? Интернетот е преполн со информации, но дали овој неверојатен зачин кој има скоро магична...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Куркумата е сериозен противник на дијабетесот

Слободен печат
Над 13 милиони луѓе во светот се погодени од дијабетес. Дијабетесот од тип 1 се случува кога панкреасот не произведува доволно инсулин, а дијабетес од...
Еспресо Жена Магазин Убавина

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат
Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е...
Здравје Магазин Некатегоризирано

Кога треба, а кога не да внесувате куркума во организмот?

Слободен печат
Она што е исто така битно е тоа дека е достапен. Една жена од Англија одлучила да спроведе експеримент и почнала да додава куркума во...
Здравје Магазин

Утрински еликсир од лимон и куркума

Слободен печат
Куркумата е неизбежна во индиската кујна, но доколку не јадете индиска храна, тогаш како да го вклучите овој прекрасен зачин во вашта исхрана? Едноставно, зачинете...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин

Американска докторка: Ако се користат овие три состојки секојдневно, речиси нема шанси да добиете рак!

Слободен печат
Американската докторка, Каролин Андерсон, на јавноста ѝ понуди еден многу едноставен рецепт со кој се намалуваат воспалителните процеси во телото, а според неа и се...
Еспресо Храна

ЗЛАТНА ПАНАКОТА: Десерт кој ќе го обожавате (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Златната панакота е инспирирана од златното млеко, кое е докажано здрав пијалак....