Кривични пријави за малолетници за намерно палење контејнери

За нив се поднесени кривични пријави за три дела.

Тројца малолетници ќе одговараат за намерно палење контејнери во текот минатиот месец во Тетово, информираат од полицијата. За нив се поднесени кривични пријави за три дела.

-Секторот за внатрешни работи Тетово ja расчисти серијата пожари на контејнери кои се случија минатиот месец во Тетово и изготви соодветен поднесок (известување) до Основното јавно обвинителство Тетово против тројца малолетници на возраст од 15 и 16 години од Тетово, а поради сомнение дека  сториле три кривични дела: „предизвикување општа опасност”, „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија” и „загадување на животната средина и природа”, казниви по членовите 288, 206 и 218 од Кривичниот законик, информира портпаролот Марјан Јосифоски.

Тројцата тетовски малолетници на 18 и 28 април годинава во вечерните часови предизвикале пожар на неколку контејнери на улиците „Благоја Тоска”, „107″ и „Илинденска” во Тетово, прекршувајќи ја при тоа и забраната за движење.

Видео на денот