6 C
Скопје

Tag : Палење

Хроника

Парични казни за василичарите кои запалија бугарско знаме

Горан Наумовски
Основното јавно обвинителство Струга, по спроведена претходна постапка, поднесе Предлог за издавање казнен налог за три лица за кривично дело повреда на угледот на странска...
Вести Македонија Слајдер

По палењето на бугарско знаме во Вевчани: Осуда од државниот врв, ЈО ќе поведе истрага за случајот

Слободен печат
Палењето на бугарското знаме викендот во Вевчани претставува жешка шлаканица на засилените дипломатски активности во насока на затоплување на односите и враќање на довербата меѓу...
Вести Скопје

Мерките за заштита од ковид-19 ги „заштитија“ и контејнерите во Скопје?!

Палењето на садовите за одлагање на комуналниот отпад во изминатиот период е значително намалено. Ваквата практика на намалено уништување на контејнерите, најверојатно се должи на...
Вести Регион Слајдер

Инцидент во албанско туристичко место: Грчко знаме запалено во Ксамил (ВИДЕО)

Сашко Димовски
Во албанското приморско гратче Ксамил синоќа е запалено грчкото знаме, јави дописничката на МИА. Во видеозаписот објавен на социјалните мрежи, а го преземаат и медиумите...
Вести Свет

Во Шпанија уништување на полен, невидено досега – огнот голта сѐ, тревата останува (ВИДЕО)

Слободен печат
Како што Шпанија почна да ги попушта рестриктивните мерки поради пандемијата, луѓето полека почнаа да се враќаат кон нормалните текови, така што сега смеат да...
Хроника

Во подземна гаража запален автомобилот на поранешен министер од ДУИ

Слободен Печат
Автомобилот на поранешниот министер Дритон Кучи бил запален ноќеска, а според информациите запалениот автомобил експлодирал. Пожарот зафатил и неколку околни возила. Од МВР велат дека...
Вести Скопје Слајдер

Град Скопје апелира да не палат огнови на Бадник

Слободен печат
Град Скопје денеска преку соопштение ги повика граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божиќните празници, со цел да...
Вести Македонија

МЗШВ со засилени мерки против палењето на стрништа

Слободен печат
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со Државниот испекторат за земјоделство активно се вклучени во спречување на масовното палење на стрништа на територијата на...
Ви Препорачуваме Колумни

Република во пламен

Сашо Орданоски
Не сум сигурен кој би бил логичниот одговор на прашањето како, по десетици запалени автомобили само оваа година во Штип, не може да се открие...
Хроника

Девет кривични пријави за палење стрништа во Штипско

МИА Агенција
Земјоделец од карбинското село Таринци е фатен како пали стрниште. Тоа предизвикало пожар кој вчера е пријавен во Територијалната противпожарна единица и Полициската станица –...