25 C
Скопје

„Кралот“ на земјата не е подготвен ни за турнирот во Мајами

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал соопшти дека поради повреда го откажа учеството на АТП турнирот во Мајами, САД.

– Жал ми е што ќе ве известам дека нема да играм во Мајами, градот кој толку многу го сакам. Морам целосно да се опоравам и да се подготвам за сезоната на земја во Европа. Испраќам специјална порака до моите навивачи во Соединетите Американски Држави, особено оние кои зборуваат шпански и кои секогаш ме поддржувале – напиша Надал на Твитер.

Третиот тенисер во светот неодамна, од истата причина, ја одби поканата за учество на турнирот во Дубаи, Обединети Арапски Емирати.

Последниот меч Шпанецот го одигра на „Австралија опен“, каде загуби во четвртфиналето од Стефанос Циципас.

Мастерсот во Мајами ќе се одржи во периодот од 24 март до 4 април 2021 година.

Поврзани вести

ОДИМЕ НА ЕВРОПСКО: ФФМ ја промовираше навивачката химна

Слободен печат

Марковски уште три, Хорват уште две години во тимот на Металург

Слободен печат

Пуштени во продажба влезниците за ЕП 2022, навивајте за ракометарите за само 14 евра

Слободен печат

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Остави Коментар