5.3 C
Скопје

Ковид-19 одзема уште еден млад живот: Почина 27 годишен пациент на Инфективната клиника

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, починало 27 годишно момче од Куманово без никакви коморбидитети, откако претходно било донесено во исклучително тешка состојба и сатурација на крвта од 50 проценти, потврдиле за МКД.МК од Министерството за здравство.

Момчето имало покачена телесна тежина, но никакви претходни заболувања.

Пред да дојде на Инфективната клиника, пациентот бил лекуван дома, со следење од матичниот лекар, а и неколку дена го лекувале амбулантски во кумановската болница.

Вчера згасна уште еден млад живот на Инфективната клиника во Скопје. 35 годишен пациент кој се лекувал од ковид, починал откако една недела имал главоболка, омалаксаност и покачена температура.

Детали за околностите под кои почина 35-годишниот пациент

Прочитајте и...  Собрани се потребните средства: Малиот Михаил ќе се лекува во болница во Белград

Поврзани вести

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Опасностите и стапиците на градењето мултирасни демократии

Гидеон Рачман/Financial Times

Јованка Орлеанка: Небесните гласови ја воделе низ битките, а ја однеле и на клада, умрела како маченичка за да стане светица

Слободен Печат

Заев: Отворена е вратата за решавање на прашањата што се најдоа на патот на европските интеграции на Северна Македонија

Слободен печат

Заев: Ако некој мисли дека треба да бидам сменет, бујрум, во април имаме избори

Слободен печат

Остави Коментар