Костадиновска Стојчевска: Нашиот фокус е што повеќе публика на културните настани

Бисера Костадиновска Стојчевска/Фото: Принскрин

Паралелно со поддршката за создавање културни содржини и творештво со врвен уметнички квалитет, Министерството за култура инсистираше сите институции и организации, кои добиваат поддршка од државата да развиваат планови и стратегии за привлекување на публиката, напиша на својот Фејсбук профил Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска.

„Само така, со одзивот од публиката квалитетот на културните перформанси се издига на следно, повисоко рамниште.Дека бевме и дека сме сѐ уште на вистинскиот пат потврдува исклучителната посетеност на културните настани и интересот на публиката за секоја нова книга, изложба, концерт, филмска проекција. Публиката се враќа во културните форуми.Со фокусот кон живата култура, кон прогресивната културна сцена, кон културните процеси и уметничките практики што ја вклучуваат публиката, ја поттикнуваме симбиозата меѓу уметниците, културните дејци и публиката“, напиша Стојчевска.

Таа поддршка, поддршката на публиката, е еднакво важна како и поддршката од Министерството за култура за културната продукција со духот на времето што се креира во таа синергија, додаде министерката.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот