Косовскиот амбасадор удри по Ѓоковиќ: Стануваш примитивен, националист и шовинист

Српските тенисери вчера остварија историска победа во рамките на АТП Купот откако во финалето ја совладаа Шпанија со 2:1 во гемови.

Ѓоковиќ, Троицки, Лајовиќ и останатите членови на репрезентацијата весело во соблекувалната ја славеа победата. Се славеше со шампањ и со пеење на неколку српски патриотски песни, меѓу кои и „Видовдан“.

Тоа ги воодушеви навивачите на српскиот тенисер, но затоа го навреди амбасадорот на поранешната српска покраина Косово во Бугарија, Едон Цана кој преку својот Твитер профил ги нападна тенисерите, а во прв ред Новак Ѓоковиќ.

„По воениот марш, тие продолжија со песна за Косово. Можеш да бидеш победник на АТП Купот, но длабоко во себе остануваш примитивен, назаден и обичен балкански националист и шовинист. Не е случајно што Новак Ѓоковиќ е најмалку саканиот тениски шампион во историјата“, напиша Цана на својот профил на Твитер.

Прочитајте и...  Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Прочитај повеќе

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат

Аталанта е спектакуларна екипа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат