Коронавирусот тешко ќе опстане во организам што ги има овие витамини

Лекарите низ светот, а меѓу нив и руски лекари, дошле до заклучок дека телото може успешно да му се спротивстави на коронавирусот ако ги има овие витамини.

Затоа, за да го зајакнете телото, пијте ги овие витамини:

Витамин Цдвапати дневно. Во тешки случаи (кај болничко лекување), витамин Ц се дава интравенозно.

Витамин Д3 секој ден. Без доволно количество на овој елемент во трагови, имунолошкиот систем не може да функционира нормално.

Мелатонин – ноќе околу 0,3 мг до 2 мг. Докажано е дека пациентите заразени со ковид-19 добиваат образец на спиење и затоа дефинитивно треба да им се препише мелатонин. Тој е важен за правилно функционирање на целиот организам; Без добар сон, нема ни добар одмор.

Прочитајте и...  „Смета дека парите може подобро да се потрошат“ - Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Цинк – дневно од 75 до 100 мг, со текот на времето дозирањето може да се намали на околу 50 мг. Околу 25 отсто од популацијата страда од недостаток на цинк во организмот, што е честа последица на неисхранетост или долготрајна употреба на одредени лекови. Цинк им е повеќе потребен на оние што имаат дијабетес, бидејќи во тој случај елементот во трагови брзо се излачува преку урината.

Магнезиум – во некои случаи се дава интравенозно.

Прочитај повеќе

„Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на албумот од 1973-та, пристигнуваат и три досега необјавени песни

Слободен печат

Билките и фенг шуи: Некои ни носат среќа, други богатство, трети љубов…

Слободен печат

Што сè може да ја оштети вашата коса, а не сте свесни за тоа

Слободен печат

Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Слободен печат

Многумина велат дека не успеала да го преболи Винсент Касел: Моника Белучи откри како изгледал нивниот брачен живот

Слободен печат

За што се можете да го употребите шампонот за коса?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Смета дека парите може подобро да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Слободен печат

Најуникатниот рибен ресторан на светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Танди Њутн го прокоментира односот со Ток Круз: Беше доминантен и се плашев од него на снимањата

Слободен печат

Домаќински муабети: Трикови кои мора да ги знае секоја домаќинка – Како правилно да ја солиме храната?

Слободен печат

Доколку му го правите ова на средството за дезинфекција, тоа станува неефикасно и залудно го користите!

Слободен печат

Хороскоп за 12 јули, недела – Одмарајте и релаксирајте се, сите обврски може да почекаат до утре

Слободен печат