КОЈ ЌЕ ГИ ПРИМИ БОРЦИТЕ НА ИД: САД на Ирак му предава 50 борци на Исламска држава – Слободен печат
ВестиПланета

КОЈ ЌЕ ГИ ПРИМИ БОРЦИТЕ НА ИД: САД на Ирак му предава 50 борци на Исламска држава

Тие велат дека се очекува припадниците на ИД да бидат предадени до утре.

САД ќе им предадат на ирачките власти околу 50 членови од терористичката Исламска држава кои во претходните денови беа префрлени од Сирија, изјавија денеска двајца неименувани ирачки разузнавачки функционери, пренесува Танјуг.

Тие велат дека се очекува припадниците на ИД да бидат предадени до утре.

Одлуката доаѓа откако Турција почна воена офанзива во северна Сирија против курдските борци од редовите на Сириските демократски сили, кои во заробеништво држат над 10.000 припадници на ИД. Меѓу нив има околу 2.000 странци, вклучувајќи и околу 800 Европејци.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close