КОЈ ЌЕ ГИ ПРИМИ БОРЦИТЕ НА ИД: САД на Ирак му предава 50 борци на Исламска држава

САД ќе им предадат на ирачките власти околу 50 членови од терористичката Исламска држава кои во претходните денови беа префрлени од Сирија, изјавија денеска двајца неименувани ирачки разузнавачки функционери, пренесува Танјуг.

Тие велат дека се очекува припадниците на ИД да бидат предадени до утре.

Одлуката доаѓа откако Турција почна воена офанзива во северна Сирија против курдските борци од редовите на Сириските демократски сили, кои во заробеништво држат над 10.000 припадници на ИД. Меѓу нив има околу 2.000 странци, вклучувајќи и околу 800 Европејци.

Прочитајте и...  Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Прочитај повеќе

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Слободен печат

Мицотакис: На 15 јуни ги отвораме копнените граници

Слободен печат

ДКСК: Да не се промовираат мерки чие спроведување е во тек и со кои јавноста е веќе запознаена

Слободен печат

ЕУ и Јапонија го потврдија стратешко партнерство за економско закрепнување

Слободен печат

Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Aleksandar Petreski

Грипот прво навали, па чудно го снема кога почна пандемијата

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Мими Шушлеска Петкова

Чантата „Луј Витон” (не) била вратена кај Јордан Камчев

Слободен печат

Тепиќ: Го пријавив во Интерпол „исчезнувањето” на српскиот Републички јавен обвинител Загорка Доловац

Слободен печат

МЗ: Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на Ковид-19

Слободен печат

Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Слободен печат

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат