Кога е безбедно да бидете во близина на лице што закрепнало од ковид-19

Пред да одлучат да излезат меѓу луѓе да се дружат, има три критериуми што мора да ги исполнат.

Бидејќи коронавирусот продолжува да се шири немилосрдно низ целиот свет, големи се шансите да познавате барем едно лице кое било заразено. Прашањето е кога е безбедно да престојувате во нивна близина?

Да се потсетиме: Вирусот се шири преку капки меѓу луѓето, што значи кивање, кашлање, па дури и пеење и гласно зборување. Лицето кое се заразило, најверојатно, ќе развие симптоми во рок од 11 дена, а во зависност од тежината на болеста, потребни се неколку недели за да закрепне. Кај најтешките случаи, забележано е траење на закрепнувањето и до шест недели.

Според пишувањето на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, да се знае кога е безбедно да се биде во близина на лице кое закрепнало од болеста зависи од целосните симптоми, особено од нивниот недостаток.

Прочитајте и...  Сите зборуваат за вториот бран на коронавирусот: Како да се подготвиме?

Според стручњаците, критериумите за завршување на изолацијата се:

– Поминале најмалку 14 дена од првиот ден на болеста.

– Најмалку три последователни дена, пациентот бил афебрилен без употреба на антипиретици.

– Има значајно подобрување на респираторните и другите симптоми на ковид-19.

Важно е да се запамети дека луѓето што закрепнале, може да задржат одредени симптоми како што се замор или главоболка, наведуваат инфектолозите и додаваат дека тоа не значи дека тие сепак можат да ве заразат. На некои луѓе им е потребно малку повеќе време за целосно закрепнување.

Ако некоја личност била позитивна, но немала никакви симптоми, таа може да излезе меѓу луѓе после 10 дена. Но, оние со послаб имунолошки систем треба да останат дома повеќе од 10 дена.

Прочитајте и...  Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Без разлика дали постоеле симптоми или не, луѓето кои прележале ковид-19 можат повторно да се тестираат за да видат дали сѐ уште се носители на вирусот, ако е можно да се стори тоа. Ако двата теста се негативни, а се направени во растојание од 24 часа, тие слободно можат да се дружат со пријателите.

Оние што биле во близок контакт со личност која била заразена, би требало да останат дома 14 дена, советуваат експертите, бидејќи речиси толку е потребно за да се појават симптоми. Запомнете дека е потребно да носите и маски секогаш кога можете и да се дистанцирате во ситуации кога сте опкружени со луѓе. Експертите предупредуваат дека фактот дека сте оздравеле од болеста не ви дава право да ги игнорирате препораките на епидемиолозите.

Прочитајте и...  Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ...

Епидемиолозите додаваат: „Важно е сите ние – вклучително и оние што закрепнале од вирусот – да ги практикуваме заштитни мерки за да го спречиме ширењето на вирусот“.

Кога некој конечно ќе закрепне од болеста и посака да биде меѓу луѓе, важно е да процени колку пријатно се чувствува во такво опкружување, но и како вие се чувствувате во негова близина. Добра е идејата да поразговарате за тоа.

 

Прочитај повеќе

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

ГОЛЕМИ АНТИВЛАДИНИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЈРЈУТ: Полицијата фрли солзавец врз демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат