Китев: Добрата билатерална соработка меѓу Македонија и Франција треба да продолжи со француска поддршка за влез во ЕУ

Во Францускиот Сенат се одржува посебен состанок на Мониторинг комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа, посветен на темата „Европските демократии соочени со лажните вести и одговорите кои што земјите членки на Советот на Европа можат да ги дадат во справувањето со овој глобален феномен”. На состанокот учествува и шефот на македонската парламентарна делегација при ПССЕ Бетиан Китев, кој имаше обраќање на средбата, а оствари и билатерална средба со претседателот на Комисијата за европски прашања на францускиот Сенат, Жан Бизе, јавува дописникот на МИА.

Македонските парламентарци се активни во парламентарната дипломатија за убедување на нивните француски колеги, за добивање зелено светло за почеток на преговорите за членство на нашата земја во ЕУ на идниот европски самит.

Прочитајте и...  Тегнел: „Шведскиот модел" против коронавирусот е подобар на долг рок

Со оглед дека ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО е во тек и се очекува наскоро процесот да биде заокружен во францускиот Парламент, на средбата Китев и Бизе разговараа, пред се, за почетокот на преговорите за членство во ЕУ, за што Франција се спротивстави.

– Се разбира, добрата билатерална соработка меѓу Македонија и Франција треба во пракса да продолжи и да го ефектуираме со јасна француска поддршка за нашите евроатлантски интеграции. Всушност моите убедувања му ги пренесов на Жан Бизе дека Франција има одлична шанса она што го промовираше во април, оваа година, односно Стратегијата на Франција за Западен Балкан да ја ефектуира во јасна француска поддршка на наредниот самит, кој што ќе биде, исто така од исклучително значење за нас, рече Китев.

Прочитајте и...  Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Тој додаде дека е исклучително благодарен заради можноста и шансата повторно да ги искаже македонските аспирации кои што се однесуваат за важни геостратешки и надворешно – политички состојби што имаат и директно влијание во нашата држава.

Китев, во своето обраќање на посебниот состанок на Мониторинг комисијата на ПССЕ, каде се расправаше за Европските демократии соочени со лажните вести и одговорите кои што земјите членки на Советот на Европа можат да ги дадат во справувањето со овој глобален феномен на лажни вести, нагласи дека „лажните вести вршат директна дисторзија и на политичкиот систем и нанесуваат штета и на самата медиумска сфера”.

Китев притоа потенцира дека „овој тип насилство кој што лажната вест може да го направи врз едно демократско општество треба на некој начин да се разграничи од она што значи слобода на говор и слободно користење на изворите”.

Прочитајте и...  Бишевац позитивен на Ковид-19: Се чувствувам одлично, со семејството ќе бидеме во изолација

– Тоа во никој случај не треба да создаде активност за едно демократско општество да воведе цензура или да го ограничи информирањето на граѓаните кое што е исклучително важно и потребно за носењето би рекол на секојдневни ставови по серија на важни прашања  кои што не допираат сите нас, вели шефот на македонската парламентарна делегација при ПССЕ.

Феноменот на лажните вести е една од важните теми со кои во последно време се занимава Советот на Европа.

Прочитај повеќе

Трамп од Рашмор со пораки на раскол и повик за културна војна против неистомислениците

Слободен печат

Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Слободен печат

Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Слободен печат

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат