Ким Клајстерс се враќа на тениските терени (ВИДЕО)

Белгијката Ким Клајстерс (36) официјално се повлече во 2012 година по УС Опен, но во специјалното видео обраќање ги најави своите планови повторно да игра активен тенис следната година, откако и недостасувало чувството да биде дел од Светската ВТА турнеја.

– Не се чувствувам како да морам да се докажувам пред некого, го прифаќам ова како предизвик. Сè уште сакам да играм тенис, го правам тоа секогаш кога е можно. Сакам да бидам повторно силна, ова е мојот маратон, затоа си реков дека ќе се обидам – вели Клајстерс.

Во видеото, таа опишува како сака да биде мајка на своите три деца и во исто време да биде професионална тенисерка. Таа работела напорно и мисли дека е време да направи втор „кам-бек”.

Прочитајте и...  Антиќ: Ќе помогнам колку што можам МЗТ да се врати во АБА лигата!

– Се гледаме во 2020 година – гласи пораката на белгиската тенисерка.

Во својата кариера на грен слем турнирите, трипати го освои „УС Опен“ (2005, 2009, 2010 година), еднаш „Австралија Опен“ (2011), двапати финалистка на „Ролан Гарос“ и двапати полуфиналистка на „Вимблдон“.

Прочитај повеќе

Антиќ: Ќе помогнам колку што можам МЗТ да се врати во АБА лигата!

Слободен печат

Хронометар атлетска трка со мерки за заштита од коронавирус

Слободен печат

РК Вардар со ново име, Михајловски генерален менаџер на „црвено-црните“

Слободен печат

Гвардиола за 50 милиони евра купува фудбалер од Милан!?

Слободен печат

Три руски гиганти во трка за потписот на Адеми!?

Слободен печат

„Златниот“ гол на Чупиќ за прва европска титула на Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалот во Италија се враќа со мечот Јувентус-Милан!?

Слободен печат

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат