Ќе не изолираат како „Карантин држава“

Нашиот социо- културолошки врв е играње оро на улица за време на корона и лумпување во кафеана како израз на „слобода“ од укинување на полицискиот час.

Ако продолжиме со игнорирање на болеста и со непочитување на мерките, оваа година летување надвор од државата нема да видиме. Не само летување во Грција, туку ни викенд во Банско нема да има, а можеби дури ниту едно дневен шопинг во Врање. Едноставно земјите кои се водечки туристички дестинации нема да ни дозволат да минеме граница. Низ државите на Унијата пикот поминува и се отвораат, само кај нас пикот допрва следи и ни претстојат општински каратини.

Не сме свесни дека светот ќе не прогласи за КАРАНТИН ДРЖАВА и ќе не изолираат и од внатре и од надвор.

Не само затоа што сме опасни за себе, туку сме закана и за соседите па и пошироко.

Можеме да глумиме патриоти, дека сме нација со европски културолошки вредности, дека сме лулка на цивилизацијата, во сродство со Хунзите, деца на Александар, потомци на Клеопатра… Но всушност нашиот социо- културолошки врв е играње оро на улица за време на корона и лумпување во кафеана како израз на „слобода“ од укинување на полицискиот час.

Прочитајте и...  Во Велес втор ден нема регистрирано заразен со Ковид-19, еден оздравен

Тоа е веројатно генетскиот код кој не „издава“ и по кој ќе не препознава светот од надвор.

Што друго може да се заклучи по однесувањето на добар дел наши сограѓани кои веднаш по одлуката за редуцирање на мерките за заштита, потрчаа во тазе отворените кафеани за да ја прослават „победата“ врз корона вирисот.

Очигледно кафеаната во Македонија сеуште се сфаќа како онаа од песната на Тома Здравковиќ „Кафана је моја судбина“! Таа се чини во низата места за култирно издигнување и како простор за социјализација претставува најдобро место за забава. И тоа на начин каде треба да се натрескаме до даска, да се качуваме по маси, да паѓаме у транс со српска турбо фолк музика, и согласно текстот од песната да „сечеме вени“ од јад за пропаднатата љубов.

Прочитајте и...  Шахпаска од Берово: Посветено работиме на подобрување на квалитетот на живот на старите лица

Ете на тоа се сведе нашата прва потреба по редуцирање на мерките за заштита од короната вирусот и укинувањето на полицискиот час.

Тоа ти е базичен принцип на живот на нашиот народ. Да не поштуеш ни закон, ни држава, ни препораки, ни своето здравје, а ни здравјето на другите, туку да се однесуваш по сопствен инстинкт и убедување. Од тоа секако последици ќе трпиш и самиот, но за тоа вината нема да ја наоѓаш во себе, туку ќе ги обвинуваш сите други! Прво власта, па државата, па законите, па 5 џи, па ЦИА, и сите други странски и домашни институции…

Затоа кај нас нај јаки институции за почит се црква, џамија и кафеана. Таму мора да се појде по секоја цена. Само нема протокол каде прво треба да се влезе. Дали прво да се појде на јака теревенка у биртија, па потоа на молитва да бараш прошка за гревовите, или обратно.

Прочитајте и...  Рекорден број на новозаразени во еден ден во Бугарија: Нови 240 случаи, пет лица починаа

Традицијата за масовно собирање по гости за Бајрам е посилна од закон и посилна од здравјето, причестувањето со една лажичка или Литија по улиците исто така. Непочитувањето на базичните здравствени принципи, недовреба во здравствените власти и во СЗО, потценувањето на последиците на болеста, живеење според принципот „гром во коприва не удира“, и мислата дека тоа им се случува на „другите“ доведе до зголемен број на заболени од ковид 19 како и на починати.

За сите оние кои сметаат дека Ковид 19 е само обична настинка низ која лесно ќе минат,

не дај боже да се разуверат во тоа на своја кожа!

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат