2 C
Скопје

Tag : бајрам

Вести Македонија

Реисот Фетах Шаќири упати порака по повод Курбан Бајрам

МИА Агенција
Претседателот на Исламската верска зедница в.д. реси ул улема ефенди Фетах Шаќири упати порака по повод празникот Курбан Бајрам. Од службата за информирање на ИВЗ...
Вести Свет Слајдер

Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Слободен печат
На семејните прослави по повод Бајрам на 23 мај во Готинген очигледно се кршени прописите за хигиена и социјална дистанца па дошло до нагло ширење...
Вести Ви Препорачуваме Колумни

Ќе не изолираат како „Карантин држава“

Ако продолжиме со игнорирање на болеста и со непочитување на мерките, оваа година летување надвор од државата нема да видиме. Не само летување во Грција,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Харис Џиновиќ ги покани пријателите и колегите и вчеравечер во својот дом го прослави Бајрам. На прославата присуствувале Цеца Ражнатовиќ и Жељко Јоксимовиќ со сопругата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ковид-19 го опфати и Фитр (Рамазан) Бајрам – баклавата и слатките со најтесниот круг на семејството

МИА Агенција
По триесет дена пост верниците од исламска вероисповед денеска го слават Фитр Бајрам (познато меѓу народот како Рамазан Бајрам ). Честитките за овој верски празник...
Вести Македонија

Реисот Реџепи упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Слободен печат
Реисул Улема на ИВЗ Сулејман Реџепи упати честитка до сите верници од исламска вероиповед по повод утрешниот Фитр Бајрам. – Почитувани браќа и сестри, дами...
Вести Регион

Клањање во центарот на Приштина како протест за неотворање на џамиите за Бајрам

Слободен печат
Неколку десетици граѓани од муслиманска вероисповест вчера на главниот плоштад на косовскиот главен град одржаа верски ритуал на клањање на икиндискиот намаз во светиот месец...
Вести Македонија

Силјановска: Ако православните беа затворени за Велигден, не значи дека и муслиманите треба да бидат во куќен притвор за Бајрам

Слободен печат
Професорката и поранешена кандидатка за претседател на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, прашува дали ќе има полициски час викендов. Во објавата на Фејсбук вели дека одлуката за...
Вести Регион

И покрај олеснетите мерки, џамиите во Косово остануваат затворени и за Бајрам

Слободен печат
Исламската заедница на Косово (ИЗК), по консултациите и во соработка со Министерството за здравство, оцени дека во земјата и натаму постои опасност од ширење на...
Вести Свет

Утре почнуваат рамазанските пости

Слободен печат
Вечарва со заоѓањето на сонцето за верниците од муслиманска вероисповед започнува светиот месецот Рамазан, а сите активности ќе бидат прилагодени на актуелната ситуација во согласност...