1.1 C
Скопје

Кам-бек на раселените во Нагорно-Карабах: Над 9.000 Ерменци се вратиле во нивните огништа

Од Ерменија во Нагорно-Карабах досега се вратиле 9.000 бегалци кои биле придружувани од руските мировници, јави агенцијата ТАСС.

Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 лица се вратиле во регионот по шестнеделните борби меѓу азербејџанските и ерменските сили. Иако во првите денови нивниот број не надминуваше неколку стотици луѓе, сега илјадници луѓе сакаат да се вратат дома, тие доаѓаат на собирното место во Ереван, соопшти руската агенција.

Триесетина автобуси секој ден организирано заминуваат за Степанакерт.

– Конвојот вклучува и лични автомобили, со патници и предмети за домаќинството, вкупно неколку стотици автомобили, додаде ТАСС.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Вучиќ: Во Србија утринава пристигнаа уште 10.000 вакцини против коронавирус

Поврзани вести

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Слободен печат

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Слободен печат

Црна Гора ќе повлече седум амбасадори: Меѓу отповиканите и Тарзан Милошевиќ од Србија

Слободен печат

Двојно повеќе жртви од Втората светска војна: Над 100.000 смртни случаи во Велика Британија од ковид-19

Слободен печат

Hello, Moscow calling: Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден по трансферот на власта во Вашингтон

Слободен печат

Бајден уверен: „Северен тек 2“ е лош договор за Европа

Слободен печат

Остави Коментар