2 C
Скопје

Како ќе изгледа инаугурацијата на Џо Бајден? Том Хенкс ќе ја води специјалната емисија

Американскиот глумец Том Хенкс ќе ја води 90-минутната специјална емисија која истовремено ќе се прикажува на сите поголеми американски телевизиски мрежи, вечерта по свеченото преземање на должноста на Џо Бајден, со учество на музички ѕвезди меѓу кои се Џон Бон Џови, Деми Лоавато и Џастин Тимберлејк, пишуваат американските медиуми.

Специјалната емисија „Celebrating America“ која ќе се прикажува во среда на 20 јануари во 18 часот по македонсо време ќе ја пренесуваат ABC, CBS, NBC, CNN и MSNBC, како и Јутјуб каналот на инаугурацискиот одбор.

Во програмата ќе се оддаде почит на јунаците кои се истакнаа изминатата година обележена со пандемијата на коронавирусот.

Овој пат во програмата која ја подготвил Одборот за претседателската инаугурација не се предвидени свечености кои обично следат по положувањето заклетва, а оваа година се откажани поради коронавирусот.

Прочитајте и...  12 Браќа и сестри соборија Гинисов рекорд, заедно имаат 1042 години

Инаугурацијата ќе ја надгледуваат 15.000 припадници од националната гарда.

Во 2009 година на првата инаугурација na Барак Обама пееше Арета Френклин, а настапија и Брус Спрингстин, „Ју ту“, Шакира и Стиви Вондер.

На неговата втора инаугурација честа да ја испее националната химна ѝ припадна на Бијонсе.

Во 2017 година Трамп мораше да се задоволи со помалку звулни имиња бидејќи не беше омилен во светот на забавата.

Поврзани вести

Нема поточен хороскоп од тибетскиот: 5 хороскопски знаци кои ќе имаат многу среќа во 2021 година!

Слободен печат

Ен Хатавеј: Злобните коментари од луѓето ми помогнаа во животот

Слободен печат

ВИДЕО | Обожавателите дури сега забележаа: Во една од епизодите на „Пријатели“ се појавува некој посебен

Слободен печат

ВИДЕО | Домашен трик кој ќе ви го промени животот: Од истуткана облека до совршено испеглани парчиња без да ја допрете пеглата!

Слободен печат

Тања Кармзова Костиглиола, нашинка во Франција: И тука побарувачката за вакцини е огромна, а ресурсите се ограничени

Јасмина Кантарџиева Димков

ВИДЕО | Русинката Маша пее на македонски јазик: Слушнете ја „Дали ти ќе дознаеш“

Слободен печат

Остави Коментар