Јанкуловски: Нема загрижувачка информација која би наложила прекин на наставата на УКИМ

Будно ја следиме ситуацијата во државата. Ние сме во постојан контакт со надлежните институции кои се задолжени да го третираат секој новозаболен со корона вирус. Секоја промена благовремено ни се доставува, рече во „Скопски агол“ на „Утрински брифинг“,  ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски.

-Во моментов нема загрижувачки информации кои би наложиле прекинување на наставата. Денес се враќаат студенти од Италија. Презедовме активности. Ќе бидат во домашни услови. Доколку понатаму се докаже дека се зголемува бројот на новозаболени тогаш ќе одлучиме што понатаму- вели Јанкуловски.

Сите патување во ризичните земји ќе бидат откажани, вели Јанкуловски.

-Онаму каде што ќе видиме дека наш студент се наоѓа во ризична земја веднаш се преземаат активности. Редовните посети во Клиниките во Скопје се намалени или некаде прекинати. Се е во колерација со СЗО. Се преземаат превентивни чекори- вели Јанкуловски.

Прочитајте и...  Грчката претседателка дел од својата плата ќе даде на специјална сметка за Ковид-19

Тој додаде дека се дадени совети во Студентските домови.

-Доколку се појави случај, па макар и обичен грип, да се изолира случајот и да се известат надлежните- вели за „Скопски агол“ на „Утрински брифинг“ ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски.

Прочитај повеќе

Македонија влезе во најмоќниот сојуз на светот

Слободен печат

ВО ЖИВО: Министерот за здравство, Венко Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот

Слободен печат

Јужна Кореја постигна стапка од 50 отсто излекувани пациенти од коронавирус

Слободен печат

Во њујоршки Централ парк ќе никне монтажна болница за болени од коронавирус

МИА Агенција

Салата во која требаше да се одржи Евросонг станува болница

МИА Агенција

Заев: Ова е реализација на деценискиот стремеж на генерации наши граѓани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Арифи: Шест случаи на коронавирус во тетовскиот регион

МИА Агенција

Србија со зголемување на платите од 10 отсто ќе им се заблагодари на медицинските работници

Слободен печат

Косовското обвинителство покрена истрага против градоначалникот кој спомна братоубиство

МИА Агенција

Манчевски: Последното соопштение на КСС е класичен пример на лажни вести

МИА Агенција

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен печат

Унгарија: Парламентот ги одобри вонредните овластувања на Владата

МИА Агенција