Израелски воени авиони извршија воздушни напади во близина на Дамаск

Медиумите наведуваат дека сириската противвоздушна одбрана пресретнала и соборила повеќе ракети во предградието на главниот град и во јужниот дел од земјата, пред тие да ги погодат своите мети.

Израелски воени авиони извршија воздушни напади во близина на Дамаск, при што се повредени осум војници, објавија сириските медиуми.

Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, со седиште во Лондон, соопшти дека цел на нападите биле воени позиции и борци кои имаат поддршка од Иран, при што загинале 12 лица, како и воената база Мазех во Дамаск.

Медиумите наведуваат дека сириската противвоздушна одбрана пресретнала и соборила повеќе ракети во предградието на главниот град и во јужниот дел од земјата, пред тие да ги погодат своите мети.

Државната агенција САНА, повикувајќи се на неименуван воен претставник, соопшти дека во воздушните напади се повредени осум сириски војници, а причинета е и материјална штета.

Прочитајте и...  Здравствената криза да не се користи за нарушување на човековите права, апелираат невладините организации

Засега нема никаков коментар од страна на Израел во врска со нападот.

Прочитај повеќе

ЕУ планира помош за Западен Балкан: Короната ја стави на тест европската солидарност

Слободен печат

Уште една жртва од коронавирус во Албанија, бројката се искачи на 17

Слободен печат

Претседателот на Романија апелира граѓаните да не се враќаат во татковината за Велигден

Слободен печат

Грците преку СМС и мејл ќе добиваат рецепти од лекарите

МИА Агенција

Вработените во Институтот за јавно здравје ќе го добијат ветеното покачување на платите (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Турција поради коронавирусот загубени два милиона работни места

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Најлошо допрва доаѓа „за земјите во конфликт”

Слободен печат

Ангеловска: За најмалку 70 отсто се намалуваат ратите за кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите

Слободен печат

Филипче: Апсолутно има пари во здравствениот систем за тестови затоа што тоа е приоритет (ВИДЕО)

Слободен печат

Француската медицинска академија се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна”

МИА Агенција

Русија ги запира сите летови за враќање на Руси од странство

МИА Агенција

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 17 часот

МИА Агенција