Ивановски: На овие избори не ни требаат експерименти или дисконтинуитет- премногу страдавме во овие изминати скоро три децении

Во ситуација каде што ние де факто имаме еден вид политичка економија, со оглед на фактот дека Владата или државата беше најголем работодавач, најголем доверител, за жал и најголем должник, не можеме да ги одвоиме политиката и економијата, вели во „Утрински брифинг„ на „Слободна ТВ“, Игор Ивановски, универзитетскиот професор од Економскиот факултет.

-Договорот од Преспа кој што е предуслов за она што треба да следи, нашето официјално членство НАТО и почеток на преговори со ЕУ, се во директна колерација о една фундаментална претпоставка за предвидливост, стабилност, намалување на премијата за ризик, која што понатаму е основа за финансирањето, за рационалните економски очекувања. Она што е клучно е дека политичките токови и одлуки кои што се појавивја во изминативе три и пол години, исклучително позитивно влијаат и уште повеќе можат да влијаат на економските токови- вели

Прочитајте и...  Повеќе од 12.000 смртни случаи во САД, над 400 илјади заразени

Показателите за тоа се веќе видливи – НБРМ ја намали референтната стапка на 2%. Тоа е најниското можно ниво.

-Тоа треба да биде директно поврзано со намалувањето на каматните стапки на банките како основ за кредитирање на коорпоративниот сектор, бизнисот и особено на населението- заклучува Ивановски.

Клучната работа на овие избори, мета Ивановски, е да се понуди пакет на реална, остварлива, фокусирана и таргетирана програма врзана со кадровсски потенцијал кој што таа ќе ја спроведе.

-Мислам дека клучен момент е дека оваа политка која започна овие две и пол години треба да продолжи. На овие избори на Македонија не и требаат експерименти или дисконтинуитет, бидејќи премногу страдавме во овие изминати скоро три децении, на едни амплитуди каде добрите започнати работи се прекинуваат, а се започнува со некоја нова авантура- изјави за „Утрински брифинг„ на „Слободна ТВ“, Игор Ивановски, универзитетскиот професор од Економскиот факултет.

Прочитајте и...  Во Србија веќе нема лекување по дома, сите заразени мора во болница

Прочитај повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од коронавирус

Тестовите на вработените негативни, гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе биде отворен

Слободен печат

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Починал човек додека трчал на кеј во Скопје

Слободен печат

КСС: Во знак на солидарност за работниците кои добија откази, државата да се откаже од режиски трошоци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Слободен печат

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Јасмина Кантарџиева Димков

Над 687.000 заразени од коронавирус во Европа, повеќе од 62.000 лица починаа

Слободен печат

СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Слободен печат

„Емерџинг Јуроп”: Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Слободен печат

Османи: Oд оваа криза да излеземе уште посилни