ИСПОВЕД: Со години ме силуваа и малтретираа зошто сакам девојки (ВИДЕО)

Кога имав 13 години, првпат бев силувана затоа што бев заљубена во девојка која имаше исто име како едно овошје. Потоа, секојдневно добивав ќотек. Шамарите и одбутнувањата престанав да ги бројам откако бев силувана по втор пат, кога имав 15 години, наведува Кристина Кастелац, денес 23-годишна девојка.

Родена во Белград, опкужена со љубов од семејството, а на 12 години првпат вистински се заљубила.

– Имаше исто име како едно овошје и нејзиното смеење одѕвонуваше. Се сеќавам на нејзините крупни, темни очи, и како ги прекрстуваше рацете кога ќе се налутеше. Се сеќавам и на нејзиниот глас, дури и денес, како повторно да сме во паркот кај незјзината зграда – ја опиша Кристина својата љубов од младоста, во емотивна порака на социјалните мрежи.

Прочитајте и...  Забраната за движење не ја почитувале 154 лица, маски не носеле 386

Тука исто така ги наведе и својите чувства и љубовта која набрзо станала предмет за изживување на јавноста.

– На улица ми дофрлаа, ми поставуваа непријатни и непримерни прашања. Потполни странци се чувствуваа дека имаат право да ми пријдат и да ми се заканат дека ќе ме заколат – посочи Кристина.

Кога имав 17 години ме силуваше познаник кој мразеше хомосексуалци, и кој имаше став дека лезбејките се добри само за една работа. Од 13 до 18 години бев прогонувана од страна на првиот маж кој ми покажа какво е чувството кога некој те мрази, кога некој мисли дека твојот живот не вреди ништо. Ме прогонуваше за да се осигури дека никогаш нема да заборавам што ми направи, и да не заборавам каде ми е местото, вели Кристина, опишувајќи ја ситуацијата во која се наоѓала со години.

Прочитајте и...  Курти: Владата на Хоти е нелегитимна и ѝ слугува на Србија

Прочитај повеќе

Забраната за движење не ја почитувале 154 лица, маски не носеле 386

Слободен печат

Почина поранешниот лидер на палестински Исламски џихад, Рамадан Шалах

Слободен печат

САД: 749 починати од коронавирус во последните 24 часа

Слободен печат

Десет загинати во напад на Центар за рехабилитација од зависности во Мексико

Слободен печат

Болсонаро обвинет за криење на вистинските податоци за бројот на заразени и умрени од коронавирусот

Слободен печат

„Ер Србија“ ги обнови летовите до Њујорк

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МЗЗПР: На секој вработен заболен од Ковид-19 на работното место да му биде исплатена 100 проценти плата

Слободен печат

Трамп на Твитер: Помала турканица низ Вашингтон отколку што се очекуваше

Слободен печат

Белата куќа побарала 10.000 војници за задушување на протестите

Слободен печат

Кина вакцината против Ковид-19 ќе ја направи „глобално јавно добро”

Слободен печат

СДСМ апелира да се почитуваат препораките за заштита на здравјето на граѓаните

Слободен печат

Без струја утре делови од општина Карпош

Слободен печат