Исповед на српски кошаркарски репрезентативец: Хрват ме спасуваше од глад

Владимир штимац како тинејџер замина во Жалгирис но, немал контрола колку пари троши и поради тоа одлучил откако ќе плати кирија за станот, ќе си купи доволно храна и ќе задржи одредена сума за џепарлак, остатокот од парите го праќал дома. Сепак, неколку пати „се пресметал“, пратил повеќе пари отколку што треба.

Владимир Штимац со 18 години како еден од најголемите таленти се пресели во литванскиот кошаркарски гигант Жалгирис.

Преселбата во Литванија претставуваше голема промена во животот на младото и голобрадо момче кое во одредени моменти немал што да јаде, а платата ја праќал дома бидејќи тоа било единствен начин да заштеди, но и да му помогне на своето семејство.

Штимац од првата плата си купил компјутер, мобилен телефон и плејстејшн. Бидејќи заминал како тинејџер, тој немал контрола колку пари троши и поради тоа одлучил откако ќе плати кирија за станот, ќе издвои пари за храна и ќе задржи одредена сума за џепарлак, остатокот од парите го праќал дома кај родителите. Сепак, неколку пати „се пресметал“, пратил повеќе пари отколку што треба.

Прочитајте и...  Фановите на ФК Лос Анџелес им оддадоа почит на Коби и Џиџи (ФОТО)

– Немав пари и имаше моменти кога фрижидерот ми беше празен, а јас бев гладен. Од клубот добив на користење автомобил, но немав пари да наточам гориво – вели Штимац кој со репрезентацијата на Србија беше европски, светски и олимписки вицешампион.

– Ми беше срам да им се јавам на родителите и да им кажам да ми пратат пари – се потсетува кошаркарот на Црвена звезда и открива во тие моменти дека највеќе му помогна тогашниот хрватски репрезентативец, Марко Поповиќ.

– Иако ми беше срам, му се јавив на Марко. Му објаснив дека сите пари ги пратив дома и дека немам доволно за да одржам до наредната плата. Ми кажа да не се грижам, дека ќе ми помогне и ќе ми позајми пари. Многу ми помогна во тие моменти, ме викаше на ручек кај него. Исто така ми даде неколку важни совети и ми објасни како да ги распоредам парите, да не трошам на глупости. Сакаше да ми помогне, јас бев млад и неискусен – вели Штимац за литванскиот портал 15min.lt.

Прочитајте и...  Македонија домаќин на ракометно јуниорско СП

Тој исто така се потсети на една ситуација во Жалгирис кога токму Поповиќ го искара на еден тренинг.
– Не се ни испоти, што правиш? Ми викаше кога виде дека не се трудев како останатите. Многу ми значеше неговата помош и никогаш нема да го заборавам тоа.

Прочитај повеќе

Премиер лигата посилна од коронавирусот, а Гвардиола: „Не сум како Клоп“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалерот на Тотенхем го посети Сеул, Сон мора во карантин

Слободен печат

Ѓоковиќ против Циципас за титулата во Дубаи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров за судбината на Вардар: Не можам да сфатам како го оставаат да исчезне!

Слободен печат

Месина: Доколку не тргне добро, ќе кашламе да го исплашиме Жалгирис!

Слободен печат

Мечот Вардар-Монпелје ќе се игра со ПРИСУСТВО на публика, но има препорака!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интервју со Марјан Колев: Без силна лига и стратегија, ќе имаме само таленти кои нема никогаш да прераснат во врвни играчи!

Фидан Коминовски

Нејмар повторно ја тужи Барселона

Слободен печат

Кинеските одбојкарки во карантин ги започнаа подготовките за ОИ

Слободен печат

НАВИВАЧИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ДОМА: Викендов спорт ќе има, ама без публика

Слободен печат

Марија Шарапова: Ледената кралица на спортот

Слободен печат

Лига на Европа: Рома и Севиља во битка за четвртфиналето

Слободен печат