2 C
Скопје

Инфективно во болницата во Велес е полно, слободни кревети на Физикално одделение

Во велешката Општа болница има хоспитализирани вкупно 71 пациент од кои 61 се потврдени како позитивни, седум суспектни и тројца со негативни тестови. Од нив 31 пациент добиваат кислородна поддршка, информира портпаролот Весна Неделковска Николова.

Бројот на пациенти, потенцира таа, варира, па вчера биле 72 лица, завчера 67, а на 4 декември биле 61 пациент.

Капацитетот на Инфективно одделение е исполнет со 54 пациенти, слободни места има на Физикално одделение кое е второ ковид одделение каде моментално се сместени 13 пациенти, а има 25 кревети.

На Интерно – Б крак, каде се лекуваат пациенти со последици по прележан ковид, моментно се сместени четири лица, информира д-р Неделковска Николова.

Прочитајте и...  Оставка на лидерот на италијанската Демократска партија Никола Зингарети

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар