20 C
Скопје

Инцидент во албанско туристичко место: Грчко знаме запалено во Ксамил (ВИДЕО)

Во албанското приморско гратче Ксамил синоќа е запалено грчкото знаме, јави дописничката на МИА.

Во видеозаписот објавен на социјалните мрежи, а го преземаат и медиумите се гледаат три лица кои се вооружени, маскирани и облечени во војничка униформа, како го палат грчкото и го развејуваат албанското знаме.

Persona të maskuar dhe të armatosur djegin flamurin grek në KsamilVideo e cila pretendohet se është realizuar në Ksamil, është shpërndarë në internet me mbishkrimin "Mesazh për grekët nga Jugu i Shqipërisë. Deti është i joni"

Publiée par Saranda Web sur Mardi 1 septembre 2020

На објавата уште пишува „Порака за Грците од југот на Албанија. Морето е наше” (Ксамил).

Вандалскиот чин се случува во време на дебата околу морската граница меѓу двете земји, по најавата дека Грција се проширува во Јонско Море за 12 милји.

Полицијата почнала истрага за настанот.

Поврзани вести

Шкотската премиерка: Нов референдум за независност ќе има кога ќе дојде време

Слободен печат

УХМР со временска прогноза до вторник

Слободен печат

ВИДЕО | Необична појава во центарот на Солун: Дива свиња се прошета на главниот плоштад

Слободен печат

Курти нема да бара гаранции за поранешните водачи на ОВК

Слободен печат

Забрчанец: Медиумите дадоа сериозен придонес во спасување човечки животи, но неопходна е кампања за едукација за вакцините

Слободен печат

ВИДЕО I Индонезија: Вулканот Синабунг почна да исфрла облаци од пепел

Слободен печат

Остави Коментар