Идеја за вкусен појадок кој е во прилог на секоја здрава диета

Како ќе го започнете утре денот? Се разбира, со вкусен и здрав појадок.

За овој појадок ќе ви биде потребен и тушт. Тушт е горчлива и солена билка која често се користи во медитеранската и индиската кујна. Половина шолја тушт содржи повеќе од 1.000 IUs витамин А, што ja прави најевтината здрава храна на светот. Од друга страна, јајцата, збогатени со омега 3 масни киселини се преполни со протеини, витамини, антиоксиданти и други нутриенти кои согоруваат калории.

Состојки:

– Маслиново масло

– ½ кромид со средна големина (сецкан)

– 2 шолји тушт (без стеблото)

– 1 пиперка халапењо или серани (сецкања)

– 4 омега 3 јајца

– 4 пченкарни тортиљи

– сол

Подготовка:

Ставете маслиново масло во тавче и додадете го кромидот, па динстајте го. Додадете тушт и пиперка, па динстајте околу две минути.

Прочитајте и...  Создадени се еден за друг: 6 хороскопски парови кои совршено си одговараaт во спалната соба

Додадете ги јајцата, па лесно мешајте ги со останатите состојки. Кога јајцата се речиси готови, загрејте ги тортиљите во сува тава.

Посолете ги јајцата и ставете ги врз тортиљите, можете да ги прелиете со вашиот омилен сос.

Прочитај повеќе

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат

Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За десет секунди! Овој лесен трик засекогаш ќе го реши вашиот проблем со заплетканите врвки на бермудите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Правилно и детално миење на дрвените лажици, даски и прибор: Единствениот начин со кој навистина ќе ги отстраните бактериите!

Слободен печат

Мима Караџиќ: Не носам маска, ниту пак бев во изолација, излегувам секоја вечер и ќе продолжам да го правам тоа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пејачката Аделина Тахири позираше во базен и покажа со какво „оружје“ располага! (ФОТО)

Васко Спасоски

Секој прст на раката е поврзан со органите: Масирајте го показалецот само една минута и веднаш ќе почувствувате ефект!

Слободен печат

Кристина Арнаудова има три предлог дестинации за одмор во нашата земја: Дознајте кој е нејзиниот фаворит! (ФОТО)

Васко Спасоски