И се заканувал на новинарка од БиХ дека ќе ја убие, полицијата и рекла „Дојди за два дена“

За овој случај се огласи и Здружението на новинари на БиХ, кое ја осоди постапката на полицијата и побара итно решавање на случајот.

Новинарката и уредничката на босанскиот портар eTrafika.net, Вања Стокиќ, објавила фотографија со двајца мигранти, поради што државјанинот на БиХ, Горан Живановиќ на Фејсбук и напишал заканувачка порака. Кога заканата била пријавена во полиција од таму и било сугерирано да се врати за два дена, објави Index.hr.

– Го*на на грб ни ставате. Избркајте ги од државава. Утре да го видам на мојот имот како шета низ старата шума…на сите би им ги одсекол главите, но и на вам душебрижници што ги дочекувате тие паравоени го*на – напишал Живановиќ.

Стокиќ заканата ја сфатила сериозно и во петокот за се ја известила полицијата. Но, кога пристигнала таму дежурната полицајка и рекла да дојде до понеделник. Веста потоа Стокиќ ја објавилана порталот eTrafika.net, а Живановиќ продолжил да ја вознемирува новинарката на социјалните мрежи.

Прочитајте и...  Хоти тврди дека може да прогласи вонредна состојба, а Османи смета дека тоа право го има само претседателот

– Пишуваше дека никој не е доволно голем маж како он, а ги повтори и смртните закани. И неговите поворни јавувања, но и ужасниот однос на полицијата многу ме вознемири. Целиот ден го минав во страв, посебно откако мои пријатели ми кажаа дека таа личност живее во моја непосредна близина. Дури ми го испрати и неговиот број на телефон со порака дека можам слободно да им го дадам на полицајците за да можат полесно да го најдат – изјавила Стокиќ.

Сепак, во вчера ја побарале од полицијата и ја замолиле да дојде да даде изјава, притоа известувајќи ја дека Живановиќ е веќе приведен.

За овој случај се огласи и Здружението на новинари на БиХ, кое ја осоди постапката на полицијата и побара итно решавање на случајот.

Прочитајте и...  Спасовски ја прими новата амбасадорка на СР Германија Холштајн

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат