И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

Но производ, произведен и спакуван во странство за одреден македонски бренд или синџир на супермаркети, не се смета за домашен.

Министерството за финансии на својата бев страница објави прирачник:  „Купувам домашно“ кој содржи 16 често поставувани прашања, а кој има за цел да објасни што се подразбира под „македонски производи“ кои може да се купат со домашна платежна картичка.

„За целите на купување со домашната платежна картичка, производ може да се смета како домашен – македонски производ, доколку се производи и стоки за финална потрошувачка произведени од правни и физички лица вршители на стопанска дејност, резиденти на Република Северна Македонија, освен алкохолни пијалаци, тутун и преработки на тутун’, пишува во Прирачникот.

Таму е прецизирано и дека еден производ ќе се смета за домашен ако на амбалажата има ознака „Произведено во Македонија“, или „Мade in Macedonia“, односно „Произведено во Република Северна Македонија“ или „Мade in North Macedonia“.

Прочитајте и...  Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Интересна е информација дека и аргентинскиот ослич, кој овде се препакува во кеси со одредена тежина, и тој се смета за домашен производ. Состојбата е таква и со многу други производи кои потекнуваат од странски земји.

„Доколку правно или физичко лице вршител на стопанска дејност во Република Северна Македонија пакува одредени странски стоки (на пример, лешници, бадеми, риба, суви сливи) на начин што се врши одредена механичка обработка, на пример – распакување, проверка, калибрирање, мерење и пакување, тогаш тој производ може да се смета за домашен. На неговата амбалажа треба да стои “Произведено во Македонија“, или „Произведено во Република Северна Македонија“, со истовремено означување на земјата на потекло“, пишува во Прирачникот.

Прочитајте и...  Трамп не одговора на незгодни прашања: Си замина од прес кога новинарката му го постави ова (ВИДЕО)

Но производ, произведен и спакуван во странство за одреден македонски бренд или синџир на супермаркети, не се смета за домашен.

Во Прирачникот е наведено и дека сите услуги – во пекарници, ресторани, фризерници, салони за убавина, кои се регистрирани како македонски фирми, се сметаат за домашна услуга.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат