Хамилтон пред казна од ФИА поради политички пораки

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфира на трката за Големата награда на Тоскана и моментот сакаше да го искористи за кревање на свеста против расизмот и полициската бруталсност во САД поради што се соочува со казна од ФИА.

Хамилтон носеше маичка на која пишуваше „Уапсете ги полицајците кои ја убија Бреона Тејлор, 26-годишната медицинска техничарка која беше застрелана откако нејзиното момче почнало да пука на полицијата при претрес поврзан со дрога во нивната куќа.

– Сакав да го свртам вниманието на јавноста на тоа дека полицијата убива луѓе. Некој е убиен на улица, а некој во својот дом. А убијците сè уште се на слобода. Не можеме повеќе да молчиме, мораме да им го привлечеме вниманието на луѓето, на јавноста. Наоми тоа го прави одлично, ги инспирира сите, па така ме инспирира и мене – го објасни Хамилтон својот потег по трката во Муџело.

Но, неговиот потег се најде на удар на ФИА чиј статут не дозволува политички пораки од било кој вид. Хамилтон би можел да биде казнет затоа што „ја преминал линијата“, тврди неименуван извор од Мерцедес. Британецот ја носеше маичката и пред трката и на доделувањето на пехарите додека се интонираше британската химна.

Прочитајте и...  Имер опиша како е да се игра против Ѓоковиќ: Се чувствував како да ме дави змија

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат

Серија А: Одложен натпреварот помеѓу Џенова и Торино!

Слободен печат

Изненадување на „Ролан Гарос“, елиминирана втората носителка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Слободен печат

Виз Ер Скопскиот маратон ќе се одржи со посебни протоколи за ковид-19

Слободен печат

Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден Ибрагимов го донесе првиот олимписки медал за Македонија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски против Селтик за влез во групите на Лига Европа

Слободен печат

Доколку не успее со Санчо, Манчестер јунајтед има четири алтернативи!

Слободен печат

ЕХФ: Металург и Еурофарм Пелистер во петок ќе ги дознаат ривалите!

Слободен печат

Мејведер во ринг против Нурмагомедов, тоа би била најскапата борба во историјата!

Слободен печат

Сè е подготвено за ждрепката во ЛШ, во група може да се најдат Баерн, Барса, Интер..!

Слободен печат