Градежни активности за време на летниот распуст во училиштата во Ѓорче Петров

Промена на покривот на основното училиште Димитар Поп Георгиев- Беровски во Ѓорче Петров, најавуват општинските власти. Како што информираат од општината, во процедура е тендерската постапка, а почетокот на градежните активности се очекува да започне на крајот на август.

Дали учениците новата учебна година ќе ја започнат во училиште со реновиран покрив ќе зависи од динамиката на работа која треба да ја одреди изведувачот, но и од временските услови, велат од општината.

Летниот распуст и отсуството на учениците од училиштата, општинарите го искористија и за подготовка на теренот за изградба на мала спортска сала во ОУ Јоаким Крчовски во Волково. Имено, како што информираат од општината, минатиот петок, точно пред една недела го информирале Министерството за образование и наука дека подготвен е пристапот до теренот, и наскоро се очекува да започне изградбата на спортскта сала, која би требало да биде готова за една година.

Прочитајте и...  Итно да се создадат услови за образование и на децата со попреченост

Меѓу училиштата кои ќе бидат обновени е и Тихомир Милошевски во Ново село. Имено, како што информираат од општината, советниците од Советот на општина Ѓорче Петров го ослободиле МОН од плаќање на надоместок за уредување на градежно земјиште, по што се очекува да започне доградба и надградба на училиштето.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат