Ѓорчев во Лондон се сретна со заменик шефот на одделот за Западен Балкан

Пратеникот и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев е во неколкудневна посета на Обединетото Кралство. Во Форин офисот во Лондон, се сретна со Ленс Дом, заменик шеф на одделот за Западниот Балкан во директоратот за Европа и Кетрин Барнс, тим лидер за Македонија и регионот во Форин офисот.

Ѓорчев посочи дека Македонија и Велика Британија се пријателски земји, со силно партнерство. Тој истакна дека имаме одлични билатерални односи во делот на политиката, економијата, одбраната и културата.

Ѓорчев ги информираше соговорниците за актуелните состојби во Македонија, како и за зголемената поддршка за ВМРО-ДПМНЕ во анкетите во пресрет на претстојните парламентарни избори следната година. Членството во НАТО и ЕУ се меѓу клучните приоритети на надворешната политика на ВМРО-ДПМНЕ, кажал Ѓорчев.

Прочитајте и...  Собранието да расправа за бугарскиот „катил ферман“!

На средбите било истакнато и дека ВМРО-ДПМНЕ е првата политичка партија во Македонија која јасно порачала дека државата припаѓа во евро-атлантските структури и интеграции.

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

2 comments

VASKO 05/10/2019 - 07:55 at 07:55

ИМАЛО УШТЕ ПАРИ ВО ЧЕКМЕЏЕТО ОСТАВИЛ ГРУЈО ДА СЕ НАЈДАТ ЗА ТАКВИ ПРИЛИКИ ШО ДА ПРАИШ ПРАВ ДОМАКИНЛУК ЏА БЕ ГИ КРИТИКУВААТ ДЕКА СЕ РАСИПНИЦИ.

Reply
RADIVOJE 05/10/2019 - 08:09 at 08:09

ТИПЧЕТО Е ОКЕЈ АМА НЕ МИ ЛИЧИ НА ЗАМЕНИК ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН МОЖИ ДА Е ЗАМЕНИК НА ПРЕСЕДАТЕЛ НА ВОДНА ЗАЕДНИЦА ВО ОБЛЕШЕВО ЧЕШИНОВО..

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат