Ѓоковиќ го стигна Надал и запиша нов рекорд

Не се менува ништо барем кога станува збор за врвот на АТП листата, Новак Ѓоковиќ и натаму доминира.

Најдобриот светски тенисер не само што брка нови трофеи, туку и запишува рекорди кои потоа тешко некој може да ги сруши.

Веќе објавивме дека Новак Ѓоковиќ е многу блиску до рекордот на Рожер Федерер по бројот на недели поминати на врвот на АТП листата, а тоа можно е да се случи на 8 март 2021 година.

Оваа недела српскиот тениски ас се израмни со Рафаел Надал според параметар на поминати недели на врвот на АТП листата, гледајќи само на играчи над 30 години.

Ноле е на самиот врв на тенисот по 68 пат од неговата 291 недела, сметајќи откако влезе во четвртата деценија, па и тој рекорд ќе го надмине за помалку од седум дена. Гледајќи ја само таа статистика, Федерер е далеку зад Надал и Ѓоковиќ со 25 недели.

Најдобар и надвор од теренот: Ѓоковиќ повторно го одушеви светот! (ВИДЕО)

Кога ќе го сруши рекордот на Федерер со вкупниот број на недели на врвот, на Новак ќе му остане само уште еден рекорд – вкупно трофеи на Грен слем турнирите.

Прочитајте и...  Нема теорија на завера: Нови детали за тоа што се случувало во домот на Марадона

Тој во моментов има 17 грен слем титули, или три помалку од Федерер и Надал. Потсетување дека Рафа повторно беше најдобар на „Ролан Гарос“.

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian