Гојковиќ го осуди обидот на демонстрантите да влезат во Парламентот

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ го осуди синоќешниот обид на учесниците на протестите „Еден од пет милиони” да влезат во Парламентот, соопштија од нејзиниот кабинет.

– Најостро го осудувам насилниот обид за упад во Домот на Националното собрание. Поддржувачите на Сојузот за Србија, предводени од Бошко Обрадовиќ (Двери), кои упаднаа во зградата на РТС, градското собрание на Белград, кои се пресметуваат со новинарите, сега се дрзнаа кон нов вандалски чин и јасно ставија до знаење дека нивната единствена намера е да предизвикаат немири во желбата да дојдат на власт без волја на граѓаните, истакна Гојковиќ.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Гојковиќ оцени дека Обрадовиќ „во дивеечкиот обид да ја пробие вратата на собранието, со злоупотреба на знамето на Србија” покажа дека не ги почитува националните симболи на Србија.

Прочитајте и...  Донација од мед и прополис за кумановските здравствени работници

– Србија е демократска земја каде граѓаните имаат право мирно да протестираат, но „никој нема право насилно да упаѓа во институциите. Парламентот е место за дијалог на претставниците на српските граѓани, а не место за провоцирање и поттикнување насилство, додаде таа.

Учесниците на протестите „Еден од пет милиони” синоќа успеаја да дојдат до главниот влез на Парламентот, во што ги спречи група цивили, а тоа доведе до „силно туркање меѓу нив”.

Собирот и турканицата на демонстрантите пред вратата на Собранието дојде по повик на организаторите да почнат да „тропнат” на неа и да викаат: „Го ослободивме Ректоратот, ќе го ослободиме и Собранието”.

Протестот заврши со порака до полицијата дека следниот собир нема да биде пријавен, доколку не биде приведено лицето кое пред една недела, на протестите, го нападна активистот Срѓан Марковиќ.

Прочитајте и...  Раб: Верувам дека Џонсон ќе се извлече, бидејќи е борец

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат