Гедбан го продолжи договорот со Вардар – Слободен печат
РакометСпорт

Гедбан го продолжи договорот со Вардар

Голманот Калифа Гедбан ќе остане уште една натпреварувачка сезона во дресот на македонскиот и европски ракометен шампион Вардар.

Алжирскиот интернационалец Гедбан и клубот ја активираа клаузулата според која доколку и двете страни се задоволни, тој ќе остане уште најмалку една година во Скопје.

Тој е првиот ракометар од Алжир како дел од тимот на Вардар и воопшто прв играч од Африка што игра за „црвено-црните“. Дојде како млад и перспективен ракометар кој на повеќе натпревари го покажа квалитеот што го поседува.

Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

Со екипата на Вардар стигна до четири трофеи сезонава, во домашното првенство, домашниот Супер куп, СЕХА Газпром лигата и ЕХФ Лигата на шампионите.

– Калифа во Вардар сезонава со своите настапи покажа многупати дека е квалитетен голман. Ние одамна го препознавме тој квалитет и веруваме дека неговите игри ќе бидат уште подобри. Со младоста, квалитетот и посветеноста ветува дека ќе израсне во врвен играч. Задоволни сме што и тој останува во Скопје и што заедно ќе одиме во уште една сезона и ќе го напаѓаме европскиот врв – изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар.

Претходно соработката со клубот ја продолжи и словенечкиот организатор на играта, Сташ Скубе.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close