Фудбалерка на ПСЖ организирала да биде претепана нејзина колешка за да и го земе местото во тимот

Скандал го тресе женскиот фудбалски клуб на ПСЖ/ фото: EPA-EFE/GEOFF CADDICK

Фудбалерката на ПСЖ, Амината Дијало е приведена во полиција поради сомневања дека ангажирала двајца хулигани да ја претепаат нејзината колешка од клубот, Кира Хамруи ѝ и нанеле тешки телесни повреди.

Двајцата маскирани напаѓачи го запреле автомобилот во кој била Хамруи, ја извекле надвор и ја претепале, првично удирајќи ја по нозете.

Полицијата потврди дека напаѓачите биле ангажирани од Амината Дијало бидејќи на тој начин сакала да ја осфрли Кира Хамруи од тимот и да и го зеде нејзиното место.

„Нашиот клуб доби известување дека Амината Дијало утринава е приведена во полиција како дел од истрагата на нападот на наша фудбалерка кој се случи минатиот четврток. Го осудуваме секое насилство и клубот ги презеде сите мерки за да за да го заштити здравјето и безбедноста на фудбалерките. Соработуваме со полицијата за да се расветлат сите детали“, стои во соопштението на ПСЖ.

Видео на денот