ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал

Фото: facebook.com/maga.ibragimov.564

Останаа уште двајца македонски спортисти кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио, тие се Пулексенија Јованоска (карате) и Могамедгаџи Нуров (борење).

Според програмата каратистката Јованоска својот настап се очекува да го има на 5 август во 03.00 часот по македонско време, а борачот Нуров на 6 август во категоријата до 97 килограми.

Претходно Дејан Георгиевски во таеквондо ја израдува нашата земја со освојување на сребрениот медал, а сериозни амбиции за медал во јапонскиот град има и Нуров.

Нашиот борач според најавите е во Топ 4 фаворити за медал, како што е објавено неговиот прв противник ќе биде Белорусинот Александар Хуштин.

Доколку триумфираа во таа борба, во четвртфиналето ќе ги одмери силите против подобриот од пресметката меѓу Канаѓанецот Стин и Италијанецот Конједо, а во полуфиналето го чека и најголемиот фаворит за златото, Садулаев.

Токму борењето ни го донесе првиот медал на Летните олимписки игри, во Сиднеј 2000 година кога со бронза се закити Могамед Ибрагимов.

Фото: Инстаграм/@nurov_97m

ВИДЕО + ФОТО: Спектакуларен пречек за сребрениот олимпиец Дејан Георгиевски

Видео на денот