Филмови од продукцијата Сестри и брат Митевски застапени на Сараевскиот филмски фестивал

Сестри и Брат Митевски продукција на Сараевскиот филмски фестивал, кој се смета за најреномиран во регионот, оваа година ќе бидат застапени речиси во сите програми. Најзначајно, во официјалната натпреварувачка конкуренција за кртатки и анимирани филмови својата регионална премиера ќе ја има анимацијата ЕДНА на Вук Митевски, која што веќе беше наградена на фестивалот во Краков со номинација за наградите на Европската Филмска Академија.
Главната актерка од “Господ постои, името и е Петрунија”, Зорица Нушева ќе биде преставена на фестивалот во програмата за меѓународен кастинг, а актерите Стефан Вујисич и Илија Волчески се селектирани и ќе бидат дел од Сараево Талент Кампус.

Понатаму, повеќекратно наградуваниот “Господ постои, името и е Петрунија” ќе се прикажува вон натпреварувачката програма “Во Фокус”, а во истиот програм ќе се прикажува и “Полусестра” најновиот филм на словенецот Дамјан Козоле во кој Сестри и Брат Митевски учествуваат како малцинска копродукција. 

Исто така, новиот филм во развој на Теона С. Митевска “Најсреќниот човек во светот” беше селектиран на Синелинк програмата каде ќе се бараат нови партнери заинтересирани за копродукции. 
 

Дополнително, од продукцијата Сестри и брат Митевски, информираат и дека Теона С. Митевска на Сараевскиот филмски фестивал оваа година е поканета да биде и член на главното меѓународно жири предводено од шведскиот влијателен режисер Рубен Ослунд.

Прочитајте и...  САД покрена постапка против Хафтар за воени злосторства

Прочитај повеќе

Жбогар нема информации кога ќе се објават извешатите за Северна Македонија и Албанија

Панчевски осуден за мобинг

Вучиќ: Нема заразени со коронавирус во Србија

Мерки за подобра заштита од коронавирусот, како подобро да се заштитиме?

Слободен печат

Тажното мајмунче Лука од битолска зоолошка се врати во Скопје ЗОО

Слободен печат

За пензионерите во Полска ќе биде воведен годишен бонус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рама во Москва се сретна со Лавров, се разговараше и за косовското прашање

Слободен печат

Груевски до Русковска: Никогаш не сум избегал од соочување со правдата

РЕВОЛУЦИОНЕРНА ОДЛУКА: Шкотска воведува бесплатни санитарни производи за сите жени

Слободен печат

„Фортонмка”: Цените на становите ќе останат стабилни, освен во Центар и Карпош

Слободен печат

Димитров: Во Прага добивме потврда за сработеното и ветер во грб за заслуженото

Слободен печат

Нов станбен кредит од Халкбанк – најниска каматна стапка од  само 3.2% фиксна 10 години

Слободен Печат