3.9 C
Скопје

Филипче: За продолжениот викенд без групирање, забавите, собиранките оставете ги за некое друго време

Пред нас е продолжен викенд во кој очекувам максимално одговорно однесување на граѓаните, апелира министерот за здравство Венко Филипче.

Влегуваме во исклучително ризична фаза, напиша министерот на фејсбук, во која вирусот е широко распростанет и можноста за заразување е голема.

-Групирањето, забавите, собиранките оставете ги за некое друго време. Има многу безбедни начини за убаво поминат викенд почитувајќи ги мерките за заштита. Сега е време да го заштитиме сопственото, а со тоа и јавното здравје- напиша актуелниот министер за здравство Венко Филипче.

Пред нас е продолжен викенд во кој очекувам максимално одговорно однесување на граѓаните. Влегуваме во исклучително…

Publiée par Венко Филипче sur Jeudi 22 octobre 2020

Министерството за здравство попладнево информираше дека во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19. Дванаесет лица се починати во болнички услови.

Дванаесет пациенти починаа, нови 640 заразени со коронавирусот

Прочитајте и...  Филипче: Штип ќе добие амбулантно возило

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар