Филипче: Се зголемуваат ризик факторите од ширење на ковид поради престој на затворено

Венко Филипче
Венко Филипче, министер за здравство/ Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека две години имавме бранови од ифтари и семејни слави, поради кои се зголемуваат ризик факторите од ширење на ковид поради престој на затворено.

„Засега остануваме на истите мерки. Доаѓа период на семејни слави, апелирам граѓаните тие слави да ги организираат во помал круг на најблиски. Следната недела ќе дискутираме за невакцинираните граѓани, со цел да се зголеми опфатот на вакцинација.“  изјави Филипче.
Тој соопшти дека доколу би имало нов сој на вирусот, тој би бил со нови карактеристики, па затоа следниве денови ќе треба да знаат дека здравствениот систем е преоптеретен од невакцинирани пациенти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот