Филипче се доекипира со 14 нови вработувања, се бараат и помлади и искусни

Министерството за здрвство објавува оглас за пополнување на 14 работни места, од кој некои се раководини позиции, а некои помлади соработници.

Од раководните функции се бара раководител на одделение за мобилност и вработување во државна служба, Раководител на сектор за коoрдинација и стратешко планирање, Раководител на одделение за превентивна здравствена заштита, Сектор за превентивна и примарна здрaвствена заштита, Раководител на одделение за буџетска контрола, Сектор за финансиски прашања, Раководител на одделение за координација на возен парк и општо технички работи, Сектор за општи работи,
Платата е 27.846,00 денари, а меѓу условите се бара и искуство на рководна функција или искуство во јавен сектор.
Повеќе слободни позиции има за помлад соработник и тоа за анализа на болничка дејност, за административна поддршка за техничка имплементација на ИПА проекти, за следење и подготовка на извештаи за реализација на буџетот, за прибирање на податоци и ажурирање во системот за податоци, за подготовка, координирање и планирање на активности од одделение, за подготовка на база податоци.

Прочитајте и...  Русија воведе привремена забрана за увоз на нафта

Се бара и самостоен референт за техничка обработка и внесување на податоци во дата базата, помлад соработник за администрација и техничка поддршка за дата база, и помлад соработник за правна поддршка за спроведување на постапка за јавни набавки,

Паричен нето износ на плата: 20.451,00 денари

Како што објаснуваат од Министерството за здравство на огласот може да се пријават надворешни лица, но и веќе вработени, кои ги исполнуваат условите, за да напредуваат.

Најголем дел од работните места се непополнети по систематизацијата на министерството, а помал дел се испразнети поради пензионирање.

Прочитај повеќе

Лажни вести од протестите во САД: Полицијата во Минеаполис не уапси агент на ФБИ, ниту пак снимката е сегашна (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Партиите не треба да ги земаат државните пари за оваа година кои им следат според закон

Слободен печат

САД ја осудија Кина за однесувањето околу граничен спор со Индија

Слободен печат

Пристигнаа резулати од антитела: Дури 270.000 Израелци биле заразени од коронавирус

Слободен печат

НЕОТЕЛ со нова понуда за мали и средни претпријатија

Слободен печат.

Жерновски: Нема да бидеме жртви на стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ, вечно да се одлагаат изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанија втор ден по ред без смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Турција порача руска воена опрема во вредност од милијарда долари

Слободен печат

Куомо: Граѓаните треба да прават разлика меѓу демонстрантите и крадците

Слободен печат

Гренел поднесе оставка од амбасадорското место во Германија, Трамп му подари фотеља

Слободен печат

Бабата на бебето кое почина во Швајцарија иако позитивна на Ковид-19 си заминала од Инфективна

Слободен печат

САД воведе санкции за превозниците на венецуелска нафта

Слободен печат